przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 14 czerwca 2014

Minister Sokołowski: W poniedziałek prezydent w Budapeszcie

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w poniedziałek do Budapesztu, gdzie weźmie udział w obchodach 25. rocznicy ponownego pogrzebu węgierskiego premiera z czasów rewolucji 1956 r. Imre Nagya. Na uroczystości będą obecni prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec.

Jak powiedział PAP minister Jaromir Sokołowski, prezydenci Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier złożą hołd węgierskim bojownikom o wolność i ofiarom wydarzeń z 1956 r. Data 16 czerwca uznawana jest na Węgrzech za symboliczny początek transformacji ustrojowej.

Uroczystości zaplanowano m.in. na cmentarzu Rakoskeresztur, gdzie złożone zostaną kwiaty na grobie premiera Nagya. Bronisław Komorowski, Milosz Zeman, Joachim Gauck, Andrej Kiska i Janos Ader odwiedzą też Muzeum Dom Terroru, które upamiętnia ofiary totalitaryzmów (nazistowskiego i stalinowskiego) na Węgrzech i bohaterów rewolucji '56 r. Budynek wzniesiony w 1880 r. służył w latach 1937-1944 jako siedziba i więzienie organizacji strzałokrzyżowców. W latach 1945-1956 był siedzibą i więzieniem stalinowskiej policji politycznej AVH.

Prezydenci wezmą także udział w śniadaniu wydanym przez Adera. - Dyskusja będzie głównie poświęcona kwestiom związanym z bezpieczeństwem, w tym bezpieczeństwem energetycznym regionu Europy Środkowej i Wschodniej, a także przygotowaniom do wrześniowego szczytu NATO w Walii - zaznaczył minister Sokołowski.

Zaplanowany jest też koncert, w czasie którego prezentowany będzie film o wydarzeniach z 1989 r., a także uroczysta kolacja.

Podczas wizyty Bronisław Komorowski będzie rozmawiał z prezydentem elektem Słowacji Andrejem Kiską, który zostanie zaprzysiężony 15 czerwca. - Rozmowa będzie dotyczyła perspektyw zaciśnienia współpracy polsko-słowackiej, przygotowań do szczytu NATO oraz perspektywy budowy interkonektora gazowego łączącego Polskę i Słowację - zapowiedział Jaromir Sokołowski.

W Budapeszcie prezydent Polski odznaczy obywateli węgierskich, zasłużonych dla rozwoju relacji polsko-węgierskich, w tym osoby zasłużone dla opozycji demokratycznej na Węgrzech. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.