Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 10 sierpnia 2010

Oświadczenie Szefa Kancelarii Prezydenta RP

Minister Jacek Michałowski

Dziś mijają 4 miesiące od katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent Lech Kaczyński wraz z Małżonką oraz 94 inne osoby. W czasie żałoby narodowej spontanicznie gromadziliśmy się na Krakowskim Przedmieściu, by łączyć się w żałobie i modlitwie w obliczu tej tragedii. W tamtych dniach przestrzeń przed Pałacem Prezydenckim nabrała nowego znaczenia dzięki szczególnej atmosferze powagi, zjednoczenia i solidarności. Chcieliśmy, aby ta niezwykła atmosfera trwała jak najdłużej. Z perspektywy czasu jeszcze lepiej rozumiemy jej wyjątkowość. Nawet jeśli dziś pozostała ona tylko wspomnieniem, zasługuje na upamiętnienie dla przyszłych pokoleń.

Od początku było sprawą oczywistą i niekwestionowaną, że wszystkie ofiary smoleńskiej tragedii zostaną upamiętnione. Upamiętnimy tragicznie zmarłego Prezydenta i osoby pracujące w Kancelarii Prezydenta oraz BBN. Chcemy też zachować pamięć o wyjątkowej atmosferze panującej w dniach żałoby narodowej. Nad takim rozwiązaniem intensywnie pracujemy z władzami miasta i innymi partnerami, biorąc pod uwagę również opinie rodzin ofiar katastrofy. Zgodnie z zapowiedzią Pana Prezydenta, zakończymy te prace bez zbędnej zwłoki.

Ze smutkiem i niepokojem obserwuję wszystko, co w ostatnich dniach dzieje się wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Spór i niespotykana eskalacja emocji zataczają szerokie kręgi, zaczynają dzielić Polaków. Pozostawanie krzyża w tym miejscu staje się zarzewiem konfliktu. Mam wrażenie, że kwestię usytuowania tego symbolu religijnego, uczyniono przedmiotem gry politycznej i nacisku z jednej strony, a drwin i żartów z drugiej. To droga donikąd. Wierzę, że jest jeszcze czas, by z niej zawrócić.
Zobacz także: Wspólne oświadczenie w sprawie krzyża Wspólny komunikat w sprawie krzyża przed Pałacem
Chcemy, aby trwające już prace nad upamiętnieniem, prowadzone były w atmosferze porozumienia i dialogu. Do czasu ich zakończenia proszę wszystkich o refleksję i powściągliwość.

 

Cztery miesiące temu pokazaliśmy, że potrafimy zjednoczyć się w trudnych chwilach. Dziś musimy udowodnić, że potrafimy sprostać tej sytuacji, o co do wszystkich apeluję.

Jacek Michałowski
Szef Kancelarii Prezydenta RP
 

Poleć znajomemu