przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 18 października 2010

Prezydent powołał minister ds. społecznych

Uroczystość powołania minister Wóycickiej   |   Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej Uroczystość powołania minister Wóycickiej

Irena Wóycicka została ministrem ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta. Bronisław Komorowski wręczył jej podczas poniedziałkowej uroczystości akt powołania na stanowisko podsekretarza stanu.

 

Podczas uroczystości prezydent podkreślał, że Wóycicka ma ogromny dorobek w dziedzinie polityki społecznej, a także doświadczenie w polityce.


- Chciałem wyrazić nadzieję, że ten ważny obszar polityki społecznej dzięki tej nominacji znajdzie mocne odbicie w debacie organizowanej przez Kancelarię Prezydenta, także w mądrych decyzjach - zaznaczył. Prezydent podziękował Wóycickiej za przyjęcie propozycji objęcia funkcji ministra.

Irena Wóycicka to ekonomistka, działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. gospodarki i polityki społecznej. W latach 1989-1990 doradzała ówczesnemu ministrowi pracy Jackowi Kuroniowi. W latach 1991-1994 była wiceministrem pracy i polityki socjalnej.

Od 1994 pracowała w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową, w latach 1998-2001 doradzała ministrowi pracy, zasiadała w Radzie Nadzorczej ZUS. Ekspert Międzynarodowej Organizacji Pracy i Komisji Europejskiej ds. integracji społecznej. Należała do Unii Demokratycznej, a następnie do Unii Wolności.

 

Nowa minister w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości podkreślała, że polityka społeczna to "bardzo ważny i wrażliwy obszar spraw - zaczynając od zatrudnienia i warunków pracy, poprzez systemy emerytalne i rentowe, pomoc najuboższym, edukację, zdrowie, jak również rozwój obszarów wiejskich, społeczeństwo obywatelskie".

 

- Będziemy się starali zapraszać środowiska zainteresowane do dyskusji nad tym, jak rozwiązywać pewne problemy (społeczne) na zasadzie konsensusu tam, gdzie inicjatywa prezydencka może mieć sens - mówiła Wóycicka.


Nowa minister zapowiedziała, że będzie się starała "wspierać prezydenta w monitorowaniu i wpływie na proces legislacyjny" w obszarze spraw społecznych.


- Chodzi o to, by patrzeć na ten proces z pewnej perspektywy i wspomagać go tak, by ustawy w sferze społecznej, które trafią do Kancelarii Prezydenta, były optymalnie dobre - tłumaczyła Wóycicka. Jak dodała, bardzo często zdarza się tak, że "proces legislacyjny jest szybki i niektóre zapisy są nie do końca zrozumiałe".


Irena Wóycicka to pierwsza kobieta na stanowisku ministerialnym w Kancelarii Prezydenta. - Przywiązuję do spraw kobiet dużą wagę, zawodowo bardzo długo zajmowałam się sprawami aktywności zawodowej kobiet - zadeklarowała.


- Z mojego punktu widzenia im więcej kobiet w Kancelarii, tym ważniejsze by to było. Prezydent, gdy obiecałam, że przyprowadzę więcej kobiet, bardzo się ucieszył - powiedziała nowa minister.


W poniedziałkowej uroczystości, oprócz prezydenckich ministrów i doradców, wzięła także udział pierwsza dama Anna Komorowska.
 

Irena Wóycicka powołana została na stanowisko Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP postanowieniem Prezydenta z dnia 14 października br.

 

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.