Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 7 lipca 2011

Akta śledztwa katyńskiego przekazane do IPN

Akta śledztwa katyńskiego przekazane do IPN
Akta śledztwa katyńskiego przekazane do IPN
Akta śledztwa katyńskiego przekazane do IPN

Kopie 11 tomów akt rosyjskiego śledztwa katyńskiego zostały przekazane przez Kancelarię Prezydenta do Instytutu Pamięci Narodowej. Akta przekazał szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

 

Kopie cyfrowe otrzymały: Archiwum Akt Nowych i Centralne Archiwum Wojskowe.

 

- To już trzecia tura dokumentów, które możemy przekazać. Zaczęło się to 9 maja 2010 roku, w sposób niespodziewany dostaliśmy dużą partię dokumentów od prezydenta Miedwiediewa, które zostały przekazane na ręce Bronisława Komorowskiego, wykonującego wtedy jeszcze obowiązki prezydenta - zaznaczył minister Michałowski.

 

- Dzięki temu dobremu początkowi, mamy nadzieję, że wszystkie dokumenty katyńskie będą mogły znaleźć miejsce w IPN. Mam nadzieję, że możliwie szybko wszystkie te dokumenty będą mogły być posadowione w Internecie i dostępne dla nas wszystkich - podkreślił szef Kancelarii Prezydenta.

 

Prezes IPN Łukasz Kamiński wyraził wdzięczność za dobrą współpracę związaną z przekazywaniem tej dokumentacji.
 

11 tomów akt pochodzi ze śledztwa ws. zbrodni katyńskiej, które w latach 1990-2004 prowadziła rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa. Polska otrzymała je od władz Rosji 7 kwietnia br. Do odtajnienia i udostępnienia stronie polskiej wciąż pozostaje 35 tomów akt rosyjskiego śledztwa, w tym postanowienie o jego umorzeniu, które - jak twierdzi IPN - ma fundamentalne znaczenie dla "ustalenia w sposób procesowy stanu faktycznego mordu NKWD na Polakach" z 1940 r.

(inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu