Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 września 2011

RBN ocenia projekt Odessa-Brody-Płock

Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył akty powołania do składu RBN ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi   |   Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył akt powołania do składu RBN ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył akt powołania do składu RBN prezesowi partii Polska Jest Najważniejsza Pawłowi Kowalowi Posiedzenie RBN nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski Wypowiedź prezydenta po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Wypowiedź prezydenta po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Wypowiedź prezydenta po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zajmującej się oceną projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock, że będzie rekomendował przyszłemu rządowi podjęcie decyzji: na ile i na jakich zasadach Polska chce w tym projekcie uczestniczyć.

 

Zdaniem prezydenta, w związku z tym projektem, jest wiele spraw nie wyjaśnionych do końca, jeśli chodzi o uzasadnienie ekonomiczne tego przedsięwzięcia, co także ma swoje skutki polityczne. - Będę rekomendował przyszłemu rządowi, po wyborach podjęcie stosownych decyzji, rozstrzygnięć: na ile i na jakich zasadach strona polska chce w tym projekcie uczestniczyć - zaznaczył. 

 

- Sądzę, że zbliża się też moment, że będzie można w kontaktach bezpośrednich z partnerami na Wschodzie też zbadać ich stopień determinacji i gotowości do uczestniczenia w realizacji tego projektu - powiedział prezydent. Dodał, że planowana jest wizyta m.in. prezydenta Kazachstanu, będą też rozmowy z prezydentem Ukrainy. 

 

- Chciałem wyrazić satysfakcję, że pomimo gorączki przedwyborczej, która daje o sobie znać udało się w sposób bardzo interesujący przeprowadzić posiedzenie RBN z udziałem wszystkich głównych środowisk politycznych - mówił Bronisław Komorowski.  Według prezydenta, udało się osiągnąć cel, jakim jest szukanie sposobu na formułowanie wspólnego minimum w sprawach istotnych dla Polski. - To dobry prognostyk na przyszłość i liczę że uda się utrzymać ten klimat po wyborach – zaznaczył.

 

 

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej powiedział, że decyzja dotycząca projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock musi uwzględniać trzy aspekty: wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, dobre relacje z naszymi międzynarodowymi partnerami w realizacji tego projektu, a także uwarunkowania biznesowe obejmujące perspektywę finansowania projektu ze środków unijnych. Szef BBN zaznaczył, że przychodzi czas, aby podjąć ostateczną decyzję, czy kontynuujemy projekt Odessa-Brody-Płock, czy rezygnujemy z niego. - Głównym wyzwaniem jest dokończenie szczegółowych analiz ekonomicznych - ocenił. Zdaniem ministra, wiele zależy od deklaracji naszych partnerów - uczestników tego projektu - bo Polska nie chciałaby sama brać na siebie, na swoje barki, odpowiedzialności za projekt, który jest bardzo złożony.

 

Przed posiedzeniem Rady prezydent wręczył akty powołania do jej składu ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi oraz prezesowi partii Polska Jest Najważniejsza Pawłowi Kowalowi.

 

Czwartkowe posiedzenie RBN było trzecim w tym roku posiedzeniem Rady dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego Polski.

 

Poleć znajomemu