Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 września 2011

II Debata Ideowa z udziałem prezydenta

II Debata Ideowa z udziałem prezydenta   |   II Debata Ideowa z udziałem prezydenta II Debata Ideowa z udziałem prezydenta II Debata Ideowa z udziałem prezydenta

„Podmiotowość w nowoczesnej Europie” - to temat czwartkowej debaty z cyklu „Idee Nowego Wieku”, w którym uczestniczą środowiska ideowe i liderzy nowego pokolenia. Tym razem gospodarzem spotkania była redakcja „Teologii Politycznej”.

 

Otwierając spotkanie Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski przypomniał, że ideą cyklu jest stworzenie młodemu pokoleniu szansy spotkania się z osobami o innych poglądach.

 

Prezydent Bronisław Komorowski w wystąpieniu powiedział, że ludzie o żarliwości ideowej zasługują na szacunek. - Wszyscy musimy szukać minimum wspólnego spojrzenia na sprawy Polski i świata z osobami o innych poglądach - zaznaczył.


- Nie wszystkich da się przebudować, nie wszystkich da się ukształtować - na ogół moje pokolenie ma swoje wady utrwalone - także i zalety - mówił prezydent podczas spotkania w Belwederze. Dodał jednak, że właśnie ze środowiskami młodych ideowych ludzi, którzy mają naturalną potrzebę zachowania wyrazistości i żarliwości w poglądach, warto kształtować nowe obyczaje, polegające na szacunku dla nawet bardzo różnych poglądów.

 

We słowie wstępnym do dyskusji Mateusz Matyszkowicz zdefiniował podmiotowość jako zdolność państwa, jego elit i wszystkich obywateli do realizacji własnych interesów.

 

Doktor Błażej Sajduk z kwartalnika „Pressje” przekonywał, że jest to jednak przede wszystkich stan umysłu, czyli wola i chęć urzeczywistnienia własnych postulatów. Zwrócił również uwagę na praktyczny element podmiotowości w stosunkach międzynarodowych. - Mimo tego, że polskie elity mogą być niepożądane w procesie decyzyjnym w Europie, podmiotowość pozwala to przezwyciężyć i stać się w tym procesie elementem koniecznym.

 

- Problem podmiotowości politycznej jest problemem globalnym i nie dotyczy tylko Polski – zauważył Paweł Marczewski, redaktor „Kultury Liberalnej”. Zaproponował także, aby kluczem do jej definiowania nie czynić silną tożsamości, ani woli, ale instytucje, gdyż może to zbliżać zarówno lewą, jak i prawą stronę dyskusji.

 

Przedstawiciel portalu Rebelya.pl, Piotr Pałka, przekonywał do spojrzenia, w którym powinniśmy myśleć o Polsce jako o wielkim projekcie. – Polakom brakuje poczucia, że coś dużego osiągnęli, nie mamy choćby żadnej globalnej marki – dodał.

 

Szymon Surmacz, członek redakcji „Nowego obywatela” i ostatni z panelistów, próbował wprowadzić dyskusję w bardziej praktyczny obszar, mówiąc o rzadko wspominanej suwerenności żywieniowej. Na koniec zgodził się z Błażejem Sajdukiem, że stan umysłu i wola to postawa, jednocześnie zastrzegając, że brakuje nam jednostkowego spojrzenia: – Byt państwa to byt pojedynczych ludzi.

 

W trakcie ciekawej dyskusji z udziałem publiczności ważnymi wątkami były podmiotowość całej Europy, spojrzenie w przyszłość, a także zwrócenie uwagi na kapitał Solidarności, który może być ważnym polskim atutem. Padły również słowa, z którymi zgodziliby się najpewniej wszyscy uczestnicy debaty, że „podmiotowość Polski będzie wielka wielkością Polaków”.

Zgodnie z zasadą przyjętą w cyklu "Idee Nowego Wieku", gospodarzem kolejnych spotkań są poszczególne środowiska ideowe. Gospodarz prowadzi całe spotkanie, dobiera skład panelistów oraz przygotowuje wprowadzenie do dyskusji. Gospodarzem czwartkowej debaty było środowisko "Teologii Politycznej". Jak czytamy na stronie internetowej "Teologii Politycznej", jest to ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką, artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. ( inf. własna, PAP)

Zobacz także: Prezydent zainaugurował cykl debat z udziałem młodego pokolenia

 

Poleć znajomemu