Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 22 listopada 2011

Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych"

Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych   |   Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" Seminarium „Archiwa Przełomu, jako przedmiot badań naukowych"

"Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" - to temat wtorkowego seminarium, którego uczestnicy dyskutowali o tym, jak szybko i bezpłatnie udostępnić dokumenty dotyczące najnowszej historii politycznej kraju i jak najważniejsze dla kraju wydarzenia utrwalać w narodowej pamięci Polaków.

 

Uczestnicy seminarium dyskutowali o wspólnym projekcie Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Senatu RP – utworzenia internetowego archiwum polskiej transformacji pod nazwą „Archiwa Przełomu 1989-1991”.  Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i Szef Kancelarii Senatu Ewa Polkowska podsumowali pierwszy etap realizacji tego projektu. W seminarium uczestniczyli m.in. doradcy prezydenta: Tadeusz Mazowiecki, Henryk Wujec i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak.

 

Minister Michałowski zaznaczył, że to właśnie w Kancelarii Senatu 22 lata temu powstało pierwsze niekomunistyczne archiwum. - Jeszcze na długo zanim pojawił się ten projekt zaczęliśmy myśleć, że należy gromadzić dokumenty powstających wówczas nowych partii politycznych, ich programy, wypowiedzi. Te dokumenty zaczęliśmy w Kancelarii Senatu zbierać, a z czasem przenieśliśmy je do PAN. Na ich podstawie powstało już kilka publikacji naukowych. Już wtedy myśleliśmy, że trzeba dla potomności zachować te zbiory, wśród których znajdują się m.in. dokumenty Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, archiwum Henryka Wujca czy niezwykły zbiór plakatów wyborczych - mówił szef Kancelarii Prezydenta. 

 

Podkreślił, że pomysłodawcom zależy, by w internecie powstało wirtualne archiwum tego najważniejszego przełomu w najnowszej historii Polski, skierowane zwłaszcza do młodzieży. - Chcemy, żeby każdy z nas, kto ma jakieś dokumenty czy fotografie z tego okresu, mógł przekazać ich skany i żeby również każdy miał możliwość dostępu do nich. To pierwszy etap projektu, ponieważ w naszej historii najnowszej mamy jeszcze parę przełomów, których dokumentację warto gromadzić - powiedział Jacek Michałowski.

 

Wspominając okres pierwszego niekomunistycznego rządu, którego był premierem, Tadeusz Mazowiecki podkreślił, że choć w jego ramach musiał współpracować z przedstawicielami poprzedniego aparatu, z czasem coraz lepiej rozumieli oni, że poprzedni system się skończył. - Także Wojciech Jaruzelski, można powiedzieć, nam nie "przeszkadzał" w rządach, czasem nawet ułatwiał kontakty z klubem PZPR, a ostatecznie bez oporu oddał władzę. Wydaje się, że zrozumiał potrzebę większych reform, do których poprzedni system nie był zdolny - powiedział Tadeusz Mazowiecki.

 

W seminarium wzięli udział także m.in. przedstawiciele Kancelarii Sejmu i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, placówek archiwalnych i muzealnych.

 

„Archiwa Przełomu 1989 – 1991” to projekt obejmujący scalenie, opracowanie, zdigitalizowanie i udostępnienie dokumentów związanych z wydarzeniami okresu transformacji politycznej w Polsce. Do realizacji projektu, który honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, włączyło się już wiele osób prywatnych i ponad 30 uczestników instytucjonalnych reprezentujących archiwa państwowe, biblioteki, urzędy, ośrodki naukowe i akademickie w kraju i zagranicą. (inf. własna, PAP)

 

Więcej w Dziale "Kancelaria": http://www.prezydent.pl/kancelaria/archiwa-przelomu/

 

 

 

Poleć znajomemu