Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 stycznia 2012

Sławomir Rybicki ministrem w Kancelarii Prezydenta

Sławomir Rybicki ministrem w Kancelarii Prezydenta   |   Sławomir Rybicki ministrem w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki ministrem w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki ministrem w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki ministrem w Kancelarii Prezydenta

Sławomir Rybicki jest nowym ministrem w Kancelarii Prezydenta RP. Będzie odpowiadał za kontakty z rządem, parlamentem i partiami politycznymi. Akt powołania na stanowisko Sekretarza Stanu w KPRP wręczył we wtorek prezydent Bronisław Komorowski.

 

- To chwila, która prowadzi do tego, że za moment będziemy stanowili jeden zespół, jedną drużynę i będziemy realizowali wspólną wizję Polski, wspólną wizję prezydentury, wspólną wizję służby. Służby, która trwa już od wielu, wielu lat - powiedział Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. 

 

- Patrząc na ciebie siłą rzeczy myślę o niesłychanie długiej i bardzo pięknej drodze, która łączyła mnie z twoim bratem i całą twoją rodziną w tym czasie także najtrudniejszym, okresu jeszcze przed-solidarnościowego, opozycji przed-solidarnościowej - zwrócił się do Sławomira Rybickiego. - Odczuwam ogromną osobistą satysfakcję, że los tak pokierował, że mamy szansę potwierdzić wspólnotę drogi, wspólnotę idei, którym służymy poprzez bezpośrednią współpracę tu, w Kancelarii Prezydenta - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

- Jestem przekonany, że na tej wspólnej drodze będzie się nam dobrze pracowało - powiedział prezydent. Ściskam serdecznie i witam na pokładzie - dodał.

 

- Dziękując za nominację i za zaufanie, jakim Pan Prezydent mnie obdarza, pragnę zapewnić, że całe moje doświadczenie życiowe mi cała moja służba publiczna, która trwa już ponad 20 lat będzie wykorzystywana w jak najlepszym stopniu dla dobra Rzeczypospolitej. To zaszczyt i honor pracować dla Pana Prezydenta - powiedział Sławomir Rybicki.

 

 

Głównym zadaniem nowego ministra będzie dalsze usprawnienie współpracy Kancelarii z rządem, parlamentem, partiami politycznymi oraz innymi instytucjami państwa.
 

Sławomir Rybicki od 2001 roku był posłem Platformy Obywatelskiej. Pełnił do tej pory funkcję pierwszego Wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W prezydium Klubu zasiadał już od kilku kadencji. Przewodniczył również sejmowej Komisji Etyki oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W wyborach prezydenckich 2005 r. był pełnomocnikiem sztabu Donalda Tuska.
 

Z wykształcenia jest prawnikiem – absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jeszcze w latach 70. za sprawą starszego brata – Arkadiusza – zaangażował się w działalność opozycyjną. Był jednym z członków Ruchu Młodej Polski – opozycyjnej organizacji skupiającej młodych intelektualistów o konserwatywnych poglądach. W latach 80. pełnił funkcję sekretarza Lecha Wałęsy. Wspólnie z Maciejem Płażyńskim i Donaldem Tuskiem pracował w słynnej spółdzielni robót wysokościowych „Świetlik” – zatrudniającej wielu opozycjonistów z Wybrzeża. Po przełomie 89 r., współpracował z przyszłym Marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim - przez wiele lat był szefem jego gabinetu – najpierw w gdańskim Urzędzie Wojewódzkim, a od 1997 roku w Kancelarii Sejmu.
 

Sławomir Rybicki jest przez wielu polityków z różnych partii postrzegany jako człowiek dialogu – skutecznie poszukujący rozwiązań i kompromisów nawet w najtrudniejszych sprawach.
 

Poleć znajomemu