Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 marca 2012

Konferencja o konfliktach pamięci i pojednaniu

Konferencja „Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II”   |   Konferencja „Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II” Konferencja „Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II” Konferencja „Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II” Konferencja „Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II” Konferencja „Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II” Konferencja „Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II”

- Jan Paweł II, do którego myśli odwołujemy się podczas dzisiejszej konferencji przekazywał nam, że świat może stawać się lepszy, gdy w relacjach międzyludzkich zagości przebaczenie prowadzące do pojednania – powiedział podczas piątkowej konferencji Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak.


Jak podkreślił, bez tego przebaczenia proces pojednania nie będzie łatwy, szczególnie wtedy, kiedy dotyczy sfery pamięci społeczności, których wzajemne relacje w przeszłości układały się w sposób dramatyczny.
 

W Pałacu Prezydenckim odbywa się pod patronatem Prezydenta RP konferencja „Konflikty pamięci a pojednanie w Europie. Rola religii i Kościołów, znaczenie myśli Jana Pawła II”.
 

Minister Klimczak mówił, że konflikty pamięci w sferze pamięci zbiorowej dotykają istoty tożsamości społeczeństw i narodów. Jak dodał, przełamywanie tych konfliktów będzie możliwe przez odwołanie się do transcendentnego wymiaru życia ludzkiego.
 

- Tu właśnie możemy dostrzec istotną rolę działań podejmowanych przez wspólnoty i kościoły, szczególnie istotną rolę w tej sytuacji, którą opisywał Jan Paweł II, sytuacji oderwania się wielu mieszkańców Europy od pamięci o jej chrześcijańskim dziedzictwie – zauważył Maciej Klimczak.

 

Wyraził przekonanie, że konferencja przybliży do odpowiedzi na pytania o sposoby przełamywania europejskich konfliktów pamięci i zarysuje możliwe drogi do wzajemnego przebaczenia i pojednania.
 

Konferencja została przygotowana według autorskiego pomysłu prezesa Zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak Henryka Woźniakowskiego.
 

Poleć znajomemu