Nagroda Szarych Szeregów dla Tadeusza Mazowieckiego

Tadeusz Mazowiecki, były premier, obecnie Doradca Prezydenta RP otrzymał Honorową Nagrodę Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Stanisława Broniewskiego "Orszy". Nagroda przyznana w uznaniu zasług dla wolnej i niepodległej Polski została wręczona w podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim przez członków Kapituły.
Gości i uczestników uroczystości powitał Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.
Sekretarz Kapituły Nagrody Zbigniew Łenka przypomniał działalność publiczną i polityczną laureata - Tadeusza Mazowieckiego. - Ten okres, kiedy Polską rządził rząd premiera Mazowieckiego, jest niesłychanie ważny dla naszego kraju. Premier Mazowiecki przeprowadził Polskę od PRL-u, od komunizmu do niepodległości - podkreślił Zbigniew Łenka. Dodał, że w tym czasie przyjęto zasadnicze ustawy, które o tym decydowały, zmieniono system polityczny Polski.
- Ta nagroda, którą panu przyznaliśmy jest za to, co pan zrobił dla Polski. My walczyliśmy w innych warunkach, a pan premier i jego ekipa też walczyli , ale w innych warunkach. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dziś wręczyć tak dostojnemu gościowi Nagrodę Szarych Szeregów - podkreślił Zbigniew Łenka.
Tadeusz Mazowiecki dziękując za "niezwykle wielkie wyróżnienie" powiedział, że Stanisława Broniewskiego "Orszę" znał osobiście. - Poznałem go jako bardzo głęboką osobowość, człowieka, który także po wojnie działał dla odbudowy zniszczonej Polski - powiedział były premier. Jego myśl biegła w stronę harcerstwa, w stronę sprawy uzdrowienia harcerstwa, myślę, że pan Stanisław Broniewski kładł wielki nacisk na wychowawczą spuściznę Szarych Szeregów, jako coś, co powinno trwać - zaznaczył Tadeusz Mazowiecki.
Dodał, że Stanisław Broniewski wiedział, że o niepodległości trudno walczyć, ale też, że niepodległość, trzeba cenić. - Dziś jesteśmy w takim czasie, kiedy nakazem jest cenić sobie niepodległość - dodał Tadeusz Mazowiecki. Podkreślił, że zmiany, jakie dokonały się w Polsce i całej Europie są wielkim, pięknym powodem do satysfakcji
Tadeusz Mazowiecki zwrócił też uwagę, że ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu tych ideałów, które dla Stanisława Broniewskiego i Szarych Szeregów były tak ważne - wychowania w duchu wolności, poszanowania niepodległości, poszanowania niepodległego Państwa Polskiego, poszanowania godności człowieka, praw człowieka.
Zobacz także: Jubileusz Tadeusza Mazowieckiego
Przewodniczący Stowarzyszenia Szarych Szeregów prof. Wojciech Wolski przypomniał dotychczasowych laureatów. - Nagroda ma przypominać o roli, jaką w czasie wojny odegrały Szare Szeregi w walce o niepodległość naszej Ojczyzny, została też ustanowiona dla utrwalenia pamięci o Stanisławie Broniewskim "Orszy" - podkreślił Wojciech Wolski.
Nagroda Honorowa Stowarzyszenia Szarych Szeregów im. Stanisława Broniewskiego "Orszy" została ustanowiona w 2002 roku dla uhonorowania zasług szczególnie wyróżniających się osób, które przyczyniły się do powstania Wolnej i Niepodległej Polski, działających w myśl zasad Szarych Szeregów takich jak patriotyzm, braterstwo i służba Ojczyźnie. Ma również przypominać o roli, jaką w czasie wojny odegrała elita młodzieży polskiej skupiona w Szarych Szeregach i stanowić wzór dla współczesnej młodzieży.
Nagrodzie nadano imię Stanisława Broniewskiego "Orszy" - Naczelnika Szarych Szeregów, Dowódcy Akcji pod Arsenałem. Nagrodę dotychczas otrzymali m.in.: Jan Nowak-Jeziorański, prof. Władysław Bartoszewski, Ryszard Kaczorowski, prof. Norman Davies, Bronisław Komorowski.