Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 grudnia 2012

Michael Novak na debacie „Idee Nowego Wieku”

  |   Spotkanie z cyklu „Idee Nowego Wieku" Spotkanie z cyklu „Idee Nowego Wieku" Spotkanie z cyklu „Idee Nowego Wieku" Spotkanie z cyklu „Idee Nowego Wieku" Spotkanie z cyklu „Idee Nowego Wieku" Spotkanie z cyklu „Idee Nowego Wieku" Spotkanie z cyklu „Idee Nowego Wieku"

Światowej sławy amerykański politolog, ekonomista i teolog Michael Novak był gościem czwartkowego spotkania z cyklu „Idee Nowego Wieku”. Dyskusję pod hasłem "Social Justice Isn't What You Think It Is” poprowadził C. Cain Elliott z Res Publica Nowa.

 

„Idee Nowego Wieku” to projekt spotkań zainicjowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Współorganizatorem debat są środowiska ideowe reprezentujące pokolenie, które w dorosłe życie weszło po przemianach 1989 roku.

W ramach cyklu odbyły się już spotkania z Francisem Fukuyamą, Henrym Kissingerem, Richadrem Pipesem, Georgem Weigelem czy Georgem Sorosem. Czwartkowa dyskusja jest siódmą z kolei.

Zobacz także: II Debata Ideowa z udziałem prezydenta Debata z cyklu Idee Nowego Wieku w Belwederze Debata "Idee Nowego Wieku" w Belwederze Debata Idee Nowego Wieku o Kościele i lewicy Debata "Idee Nowego Wieku" o polskiej tożsamości Prof. Francis Fukuyama w Pałacu Prezydenckim Spotkanie prezydenta z Henrym Kissingerem Richard Pipes i Helene Carrere d'Encausse na debacie w Pałacu Prezydenckim George Weigel gościem debaty „Idee Nowego Wieku” George Soros na debacie z cyklu „Idee Nowego Wieku” "Radykalne metody działania zagrażają demokracji" Michael Novak to pisarz i intelektualista, zajmujący się badaniem znaczenia teologii katolickiej dla amerykańskiej myśli oraz społeczeństwa. Jego publikacje dotyczą zagadnień związanych z religią, gospodarką czy polityką w państwach demokratycznych. Pełniąc funkcję ambasadora USA przy Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych w marcu 1982 roku, doprowadził do uchwalenia deklaracji potępiającej stan wojenny w Polsce. W latach 80., z nominacji Kongresu Stanów Zjednoczonych był członkiem ponadpartyjnych gremiów nadzorujących funkcjonowanie Radia Wolna Europa, Radia Liberty i Głosu Ameryki. Kierował także amerykańską delegacją przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

 

Prezydent Bronisław Komorowski odcznaczył Michaela Novaka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP  za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy. Uroczystość odbyła się również w czwartek w Pałacu Prezydenckim. Zobacz także: Odznaczenia dla działaczy opozycji demokratycznej „Wolna Polska jest największą nagrodą”


 

Poleć znajomemu