Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 3 czerwca 2013

Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej

  |   Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej Finał konkursu Filary Demokracji Lokalnej

Małgorzata Lichecka, autorka cyklu artykułów pt. „Upadek domu Fleischera” opublikowanych w Nowinach Gliwickich została laureatką konkursu Filary Demokracji Lokalnej. Podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent Bronisław Komorowski wskazywał, że z okazji Święta Wolności – 4 czerwca warto wydobyć jeszcze jeden aspekt wolności, jakim jest wolność słowa, ale realizowana w wymiarze mediów lokalnych. Jak dodał, wolność realizowana w takim właśnie wymiarze ma ogromne znaczenie dla kształtowania nie tylko przyzwyczajeń do wolności słowa, ale również udziału ludzi w wolności.

 

Prezydent przyznał, że prasa lokalna ma swoje kłopoty, ale – wyraził nadzieję - że ma też swoje ogromne źródła satysfakcji. Wskazywał na zdolność do poruszania tematów, które w sposób autentyczny wywołują dumę środowiska lokalnego, refleksję albo poruszają problemy bardzo bliskie ludziom.

 

Bronisław Komorowski podkreślał, że media lokalne mają szczególną łatwość i szczególną misję, jaką jest bycie najbliżej codziennych spraw ważnych dla społeczności lokalnych.

 

Prezydent gratulował laureatom i wyróżnionym, zachęcał też, aby w dalszym ciągu korzystali z wolności, także wolności słowa, która w naszym kraju zagościła od 4 czerwca 1989 roku. - Wolność ma to do siebie, że nie jest stanem danym raz na zawsze, trzeba zawsze o nią zabiegać, dbać, podlewać jak roślinę, aby rosła coraz piękniejsza, aby ludzie, czytelnicy mieli świadomość, że oni też są odpowiedzialni za realizację wolności – powiedział.

 

Bronisław Komorowski mówił również, że sytuacja w Polsce dojrzała do pogłębienia obywatelskości samorządności polskiej. Dodał, że pewnie po wakacjach zostanie skierowany do parlamentu, projekt ustawy przewidujący pogłębianie samorządności i obywatelskich możliwości w ramach samorządu. - Sądzę, że wszystkim nam leży na sercu, aby polska wolność miała wymiar coraz bardziej obywatelski - zaznaczył prezydent.


Nagrodę główną - statuetkę oraz tablet otrzymała Małgorzata Lichecka za cykl artykułów: "Upadek domu Fleischera", opublikowanych w Nowinach Gliwickich.

 

Autorka przedstawiła historię zaprojektowanego przez wiedeńskiego architekta domu przedpogrzebowego stojącego na cmentarzu żydowskim w Gliwicach. Dom dziś zaniedbany i opuszczony jest śladem społeczności żydowskiej. Autorka rekonstruuje losy budynku na podstawie znalezionych w archiwach notatek prasowych sprzed ponad stu lat oraz rozmów z osobami zaangażowanymi w zachowanie lokalnego dziedzictwa. Jury konkursu za szczególnie cenną uznało ciekawą formę tekstu, przeplatanie czasu i miejsca, dzięki któremu czytelnik wyobraża sobie i znanego architekta przy pracy i widzi stan dzisiejszy budynku.

 

Wyróżnienia otrzymały:

  • Marta Ringart-Orłowska za artykuł „Lata 1772-1997: Pechowy opat” opublikowany w Kurierze Gmin.

Opisane z rozmachem śledztwo w sprawie losów szczątków żyjącego w XVII w. opata Arnolda Freibergera, twórcy świetności opactwa w Lubiążu. Czytelnik otrzymuje pełnowymiarowy portret duchownego: świetnego dyplomaty, mecenasa sztuki, uzdolnionego zarządcy dóbr kościelnych.Szczątki pochowanego zapewne pod posadzką kościoła opata spoczywały do czasu prowadzonych w latach 80. XX wieku badań archeologicznych.

  • Sylwia Wysocka za artykuł „Spadał na szkołę, wyprowadził, zginął w pustym polu” opublikowany w Tygodniku Pałuki.

Autorka wzruszającego artykułu przypomniała nie tak dawne, ale szerzej nieznane wydarzenia. We wrześniu 1982 roku w Rogowie zginał pilot Stanisław Pawlak, podczas pilotowania MiG-a. Mógł się katapultować ze spadającej maszyny, ale wyprowadził ją tak, aby nie spadła na budynek szkoły. Jego czyn upamiętnia tablica na rynku i obelisk w miejscu śmierci.

Ponadto:


dodatkowe, specjalne wyróżnienie kanału informacyjnego TVP Info otrzymała:

 

  • Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska za artykuł „Życie jak w kinie” opublikowany w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej.

Wyróżnienie zostało przyznane za oryginalne zaprezentowanie repremiery przedwojennego filmu „Pan Tadeusz” oraz historii rudzkiego kinematografu i rodziny jego właścicielki.

 

dodatkowe, specjalne wyróżnienie Serwisu Samorządowego LEX otrzymał:

 

  • Grzegorz Skorupski za artykuł „Problemy z władzą samorządową, czyli kolejna część obrazków z początków XIX wieku” opublikowany w gazecie Życie Gostynia.

Autor opowiada w barwny i przystępny sposób o historii Gostynia, budując wiedzę i świadomość społeczności lokalnej, a nagrodzony artykuł stał się częścią popularnej wśród mieszkańców miasta gry miejskiej, która promuje historię i najważniejsze atrakcje Gostynia.

 

Laureatów konkursu ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP wyłoniło jury w składzie:

 

• Ewa Barlik, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych,
• Agata Żelazowska-Cieśla, Gazeta Wyborcza,
• Jan Szul, TVP Info,
• Przemysław Szubartowicz, Polskie Radio Program Pierwszy

 

W uroczystości wzięli udział ministrowie w KPRP Sławomir Rybicki i Maciej Klimczak, a także Doradcy Prezydenta RP.
 

Poleć znajomemu