Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 23 lipca 2013

Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających

  |   Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających Dworek w nowej aranżacji otwarty dla zwiedzających

Od środy 24 lipca dla szerokiej publiczności udostępniony został Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku wraz z wystawą prezentującą historię urzędu i eksponaty związane z konstytucyjną działalnością głowy państwa.


Wystawa została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich to Sala Prezydentów RP z 200 zdjęciami prezentującymi najważniejsze wydarzenia z najnowszej historii Polski w czasie prezydentury Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego. Swoje miejsce ma tu także prezydent Ignacy Mościcki, z myślą o którym Dworek w Ciechocinku powstał.
 
Druga część wystawy to prezentacja fotograficzna przybliżająca postacie Pierwszych Dam oraz sala multimedialna. Wyświetlane na sześciu monitorach zdjęcia dokumentują święta państwowe i wydarzenia kulturalne z udziałem prezydenta. W gablotach prezentowane są także przekazane przez Bronisława Komorowskiego upominki związane ze sportem - miniatura pucharu piłkarskich Mistrzostw Europy otrzymana od szefa UEFA, rakieta od polskich tenisistów, czekan od himalaistów oraz flaga podpisana przez uczestników zmagań V Europejskich Olimpiad Specjalnych.
 
Trzecia część wystawy to Gabinet Prezydenta RP, w którym zwiedzający obejrzeć mogą m.in. oryginał Traktatu Akcesyjnego, kopię 21 Postulatów Sierpniowych, flagę przekazaną prezydentowi przez żołnierzy X zmiany z bazy w Ghazni, a także zbiór orderów i odznaczeń państwowych przyznawanych przez prezydenta.
 
W gabinecie znajdują się również elementy ekspozycji od partnerów projektu. Biblioteka Narodowa  przekazała do dyspozycji zwiedzających ponad 700 woluminów, a firma Yamaha Music Polska fortepian wraz z nagłośnieniem, który będzie służył muzykom podczas organizowanych w sezonie co niedzielę koncertów muzyki polskiej.

 

Nowa aranżacja Dworku została przygotowana przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Poleć znajomemu