Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Obchody 69. rocznicy rzezi mieszkanców Woli

  |   Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego

Złożeniem wieńców, salwą honorową i apelem pamięci oddano w poniedziałek hołd mieszkańcom stołecznej Woli zamordowanym przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Uroczystość zorganizowano w ramach obchodów 69. rocznicy powstańczego zrywu. Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego reprezentował Waldemar Strzałkowski.

 

- Od kilku dni odwiedzamy różne miejsca Warszawy, by uczcić pamięć tych, którzy podjęli walkę i którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Ale muszę powiedzieć, że choć hołd ten oddajemy w różnych punktach, miejsce, w którym się dzisiaj znajdujemy, jest szczególnie dramatyczne. Tu bowiem miały miejsce jedne z najbardziej haniebnych dni w historii nowożytnej Europy. Wymordowano nawet, jak podają niektóre źródła, 65 tys. warszawiaków, a co najstraszniejsze, w przeważającej mierze byli to mieszkańcy cywilni - mówiła podczas uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Burmistrz Woli Urszula Kierzkowska przypomniała, że 69 lat temu w ciągu kilku sierpniowych dni Wola stała się morzem ruin i mogiłą dla dziesiątek tysięcy mieszkańców.  - Zgodnie z rozkazem Hitlera Warszawa miała zniknąć z powierzchni ziemi, a każdy mieszkaniec - zostać zabity. Nie wolno było brać jeńców, ani okazywać litości nawet dla ciężarnych kobiet i dzieci. Z tego miejsca miał iść zastraszający przykład dla całej Europy. Właśnie tu w sercu Woli hitlerowskie hordy przez pierwsze dni powstania z największym okrucieństwem wdrażały w życie ten rozkaz - mówiła.

 

W 2010 r. uchwałą Rady m.st. Warszawy dzień 5 sierpnia został ustanowiony Ogólnowarszawskim Dniem Pamięci Mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

 

Uroczystość zakończył apel pamięci, trzykrotna salwa honorowa i złożenie wieńców pod pomnikiem poświęconym zamordowanym mieszkańcom Woli.  Wieniec od Prezydenta RP złożył Waldemar Strzałkowski.

 

Wieńce złożyli też przedstawiciele m.in. organizacji powstańczych i kombatanckich, prezydent Warszawy, parlamentu, władz i mieszkańców stolicy, MON, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

Przed obeliskiem zaciągnięto wartę honorową, a hołd pomordowanym oddały poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich. Po uroczystości odbył się koncert piosenek powstańczych.

 

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 roku. W masowych egzekucjach zginęło - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

 (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu