przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 kwietnia 2014

"Strefa euro obszarem przyspieszonej integracji"

  |   Konferencja podsumowująca pierwszą edycję Laboratorium Idei – Prezydenckiego Programu Eksperckiego Konferencja podsumowująca pierwszą edycję Laboratorium Idei – Prezydenckiego Programu Eksperckiego Konferencja podsumowująca pierwszą edycję Laboratorium Idei – Prezydenckiego Programu Eksperckiego Konferencja podsumowująca pierwszą edycję Laboratorium Idei – Prezydenckiego Programu Eksperckiego Konferencja podsumowująca pierwszą edycję Laboratorium Idei – Prezydenckiego Programu Eksperckiego Konferencja podsumowująca pierwszą edycję Laboratorium Idei – Prezydenckiego Programu Eksperckiego

Prezydent RP Bronisław Komorowski ocenił, że strefa euro będzie obszarem przyspieszonej integracji, a polskie być albo nie być w tej strefie będzie wyznaczało naszą pozycję i nasz wpływ na kierunek integracji. Zaznaczył też, że obecnie zadaniem numer jeden jest spełnienie kryteriów wejścia do strefy euro.

 

Prezydent wziął udział w konferencji podsumowującej pierwszą edycję Laboratorium Idei – Prezydenckiego Programu Eksperckiego. Podczas spotkania została zaprezentowana publikacja „Polska w Unii Europejskiej – bilans dekady”.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że członkostwo w UE jest jednym z kamieni milowych na drodze 25 lat wolności w Polsce, a także ukoronowaniem tych najtrudniejszych zmian w początkowym okresie transformacji.  - Członkostwo w UE uzyskane 10 lat temu to także punkt startu do zupełnie nowej rzeczywistości polskiej w wielu obszarach – podkreślił Bronisław Komorowski.   Zwrócił uwagę, że Polska jest w szczególnym momencie, kiedy może spojrzeć wstecz i podsumować, co się już udało a z drugiej strony budować też poglądy na to, co trzeba zrobić, aby sukcesy pomnożyć.
 

- 10 lat obecności w UE z punktu widzenia całego społeczeństwa to ogromny sukces. Chciałbym, aby ten sukces był odczuwany na każdym poziomie – podkreślił Bronisław Komorowski.
 

Prezydent wskazywał, że sukcesy niewątpliwie zmieniające rzeczywistość w Polsce i życie każdego człowieka nie powinny nas uśpić. – Prawdziwe są twierdzenia, że czeka nas dopiero wiele niełatwych wyzwań – ocenił. Zaznaczył, że na co najmniej kolejnych 10 lat członkostwa w UE trzeba myśleć o działaniach na rzecz pogłębienia integracji europejskiej, umocnienia pozycji Polski w UE, mądrego wykorzystania naszej wiedzy, osiągnięć. Podkreślił także znaczenie umacniania zdolności do skutecznego konkurowania o jak najmocniejszą pozycję naszego kraju.


Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że nie da się uciec i nie należy uciekać od najtrudniejszego problemu – strefy euro. – Jeżeli chcemy widzieć przyszłość bezpieczeństwa Polski, siły Polski w pogłębionej integracji europejskiej, wzmocnionej naszej pozycji w ramach Unii, to oczywiście jest problem integracji w wymiarze energetycznym, także wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, ale przede wszystkim to jest problem strefy euro – powiedział.


Zobacz także: "Najważniejsze spełnienie kryteriów wejścia do strefy euro" Zachęcał do myślenia o kwestii polskiej obecności w strefie euro. – Strefa euro będzie tym obszarem przyspieszonej integracji, a nasze być albo nie być w tej strefie będzie wyznaczało naszą pozycję i nasz wpływ na kierunek integracji – przekonywał. – Dziś w sposób szczególny widać gigantyczne znaczenie z punktu widzenia pozycji politycznej Polski – powiedział.

 

Prezydent przypomniał jednocześnie swoje stanowisko, że do czasu wyborów parlamentarnych w 2015 należy się wstrzymać z ostrą dyskusją na temat strefy euro. - Dziś zadaniem numer jeden jest uzyskanie przez Polskę wszystkich parametrów koniecznych do spełniania warunków wejścia w ten proces – ocenił.
 

Wśród barier stojących na drodze do wejścia naszego kraju do strefy euro Bronisław Komorowski wskazywał na barierę konstytucyjną. – Jeżeli tej bariery nie potrafimy pokonać, to wszystko zostaje tylko w sferze planów, marzeń, a nie realnych dokonań - uważa Bronisław Komorowski.

 

- Dlatego tym bardziej warto dzisiaj odważnie dyskutować zakładając, że świadomie budujemy wiedzę opinii publicznej o tym jakie są skutki wejścia lub nie do strefy euro. A także dyskutować, aby budować akceptację sił politycznych, które wejdą do przyszłego parlamentu na rzecz koniecznej zmiany w polskiej konstytucji, tak aby ona nie blokowała – a blokuje dzisiaj - wejścia do strefy euro – zaznaczył Prezydent RP.
 

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski podkreślił, że właśnie teraz kiedy mija 10 lat obecności w UE i 25 lat funkcjonowania Polski w nowej rzeczywistości możliwej dzięki wyborom 4 czerwca 1989 roku nadszedł bardzo dobry czas, aby sporządzić bilans naszego członkostwa w Unii. Minister wskazywał, że czwartkowe spotkanie jest zarówno podsumowaniem pierwszej edycji Prezydenckiego Programu Eksperckiego, jak i okazją do oficjalnego otwarcia drugiej edycji.


Laboratorium Idei – Prezydencki Program Ekspercki to grupa ekspertów koncentrujących swoje działania na obszarach szczególnie ważnych z perspektywy urzędu Prezydenta RP. Program stanowi interdyscyplinarną platformę wymiany doświadczeń, otwartą na dialog i współpracę. Czytaj więcej o programie >>>

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.