przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 25 września 2012

Prezydent kieruje nowelizację ustawy o EURO 2012 do Trybunału Konstytucyjnego

Pałac Prezydencki

Prezydent Bronisław Komorowski podjął decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 do kontroli przez Trybunał Konstytucyjny w trybie prewencyjnym. Ustawa ta może ograniczać konstytucyjne zasady dotyczące prawa własności i zaufania obywatela do państwa (art. 2 i art. 64 Konstytucji) oraz naruszać zasadę niedziałania prawa wstecz (art. 2 Konstytucji).

 

Celem nowelizacji, którą zbada Trybunał jest wydłużenie czasu stosowania ustawy z 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej przewidującej szczególną procedurę realizacji przedsięwzięć związanych z EURO 2012. Zostały one wymienione w specjalnym rozporządzeniu z 2009 r.

 

Pomimo zakończenia turnieju część z tych inwestycji jest nadal w budowie, a wobec niektórych nie uzyskano decyzji niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Uchwalona we wrześniu 2007 r. ustawa o przygotowaniu EURO 2012 wprowadziła szeroki katalog zmian proceduralnych ułatwiających przeprowadzanie wywłaszczeń pod inwestycje związane z organizacją mistrzostw. Przepisy te ze względu na wyjątkową rangę organizowanej imprezy w określonych przypadkach ograniczały konstytucyjne prawo własności. Zakończenie turnieju EURO 2012 sprawia, że zniknęła podstawa stosowania szczególnych regulacji wywłaszczeniowych – przedłużenie ich stosowania mogłoby więc naruszać konstytucyjną zasadę zaufania obywatela do państwa oraz zasadę chroniącą prawo własności.

 

Wprowadzone po 2007 r. nowe regulacje ustawowe ułatwiają prowadzenie inwestycji o kluczowym znaczeniu dla państwa – takich jak np. lotniska, linie kolejowe czy drogi szybkiego ruchu. Wprowadzono także dla takich inwestycji, o ważnym znaczeniu gospodarczym szczególne zasady wywłaszczania nieruchomości.  Dzięki temu przedsięwzięcia z listy związanej z przygotowaniami do EURO 2012, których realizacja nie została rozpoczęta będą mogły skorzystać z szeregu ułatwień wprowadzonych na mocy innych uchwalonych w międzyczasie ustaw.

 

Skierowana do Trybunału nowelizacja ustawy została uchwalona w dniu 31 sierpnia 2012 r., a miałaby obowiązywać od dnia 8 czerwca 2012 r. – wzbudza to wątpliwości co do jej zgodności z konstytucyjną zasadą niedziałania prawa wstecz.

 

Kancelaria Prezydenta RP sygnalizowała Marszałek Sejmu swoje wątpliwości dotyczące tej ustawy.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.