Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 12 maja 2015

Projekt nowelizacji konstytucji ws. JOW-ów

  |   Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu nowelizacji konstytucji Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu nowelizacji konstytucji Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu nowelizacji konstytucji Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu nowelizacji konstytucji Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu nowelizacji konstytucji

Likwidacja bariery prawnej, uniemożliwiającej wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu – zakłada prezydencki projekt nowelizacji konstytucji. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał projekt, kierując go do Sejmu.

 

Prezydent powiedział we wtorek, że projekt likwiduje barierę konstytucyjną, która uniemożliwia wprowadzenie JOW-ów. - Mam nadzieję, że Sejm się do tego przyczyni – podkreślił.
 

Jak mówił, zmiana konstytucji otworzy możliwość dyskusji o kierunku zmian w ordynacji wyborczej. O tym, jakie te zmiany mają być, w jaką stronę mają pójść.  Chciałbym, aby po pierwsze wypowiedzieli się Polacy w referendum, a po drugie - będzie musiał rozstrzygać o tym parlament - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

- Jedno jest pewne, że to od głosów obywateli, oddanych w ramach referendum, będzie - w moim przekonaniu - zależało bardzo wiele, jeśli chodzi o postawy, poglądy i zachowania, przede wszystkim o głosowanie przedstawicieli partii politycznych - podkreślił.
 

Przypomniał, że okręgi jednomandatowe są w samorządach. – Są i się sprawdzają – ocenił. Dodał, że obowiązują także w Senacie. Prezydent wskazał, że istniejąca w konstytucji bariera powstrzymuje od wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w Sejmie.

 

- Referendum otworzy drogę do dalszego działania na rzecz konkretnej propozycji zmian ustrojowych, jeśli chodzi o ordynację wyborczą – mówił.

 

- Moje środowisko polityczne, a potem jako prezydent działałem na rzecz wprowadzenia w stopniu maksymalnie możliwym zmian polegających na upowszechnianiu zasady jednomandatowych okręgów wyborczych, które są rozwiązaniem stwarzającym większą szansę obywatelom na dokonywanie swobodnego wyboru, bez pośrednictwa list partyjnych – powiedział Bronisław Komorowski.

 

 

Zapowiedział ponadto, że kończą się prace nad wnioskiem w sprawie przeprowadzenia referendum i zostanie on bardzo szybko przekazany do Senatu.  Zgodnie z Konstytucją RP, Prezydent Rzeczypospolitej ma prawo zarządzić referendum ogólnokrajowe za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

 

Prezydent przypomniał, że Senat ma 14 dni na podjęcie decyzji w sprawie przeprowadzenia referendum, a w przypadku zgody, musi się ono odbyć w ciągu 90 dni.

 

- Chodzi też o to, by umożliwić Polakom głosowanie w referendum nie w okresie wakacyjnym, więc sądzę, że realną datą będzie pewnie początek września - uważa Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także: "Zamierzam zarządzić ogólnopolskie referendum" W poniedziałek prezydent zapowiedział, że zamierza - za zgodą Senatu - zarządzić ogólnopolskie referendum, w którym Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania – czy opowiadają się: za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, za likwidacją finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz za wprowadzeniem zasady rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika. Zapowiedział również złożenie projektu nowelizacji konstytucji, likwidujący barierę prawną, uniemożliwiającą wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.
 

Zgodnie z Konstytucją RP, wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.
 

Poleć znajomemu