| | |
A | A | A
Sobota, 9 listopada 2013

„Zabytkowy czołg narodową pamiątką”

  |   Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Prezentacja zabytkowego czołgu Renault FT 17 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

Zabytkowy czołg Renault FT 17 jest pamiątką trudnego procesu odzyskiwania niepodległości, walki o polskie granice – mówił w sobotę prezydent Bronisław Komorowski, dziękując wszystkim zaangażowanym w renowację pojazdu.


Podczas spotkania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Bronisław Komorowski dziękował za tempo prac nad przywróceniem świetności czołgowi-weteranowi. - Ten czołg będzie cieszył i dorosłych, i dzieci, będzie cieszył jako pamiątka narodowa, będzie cieszył, jako jeden z najcenniejszych zabytków broni pancernej – zaznaczył. Jak dodał, zabytkowy pojazd będzie cieszył także jako dzieło wspólne.


Prezydent dziękował Ministrowi Obrony, Sztabowi Generalnemu, Dowództwu Wojsk Lądowych za skuteczną operację przejęcia czołgu, przewiezienia go do Polski, a także jego rewitalizację. Dziękował też przemysłowi obronnemu, który włożył wiele wysiłku, serca w to, aby ten czołg już dziś mógł jeździć i uświetnić Marsz „Razem dla Niepodległej”.
 

Prezydent zaprosił wszystkich do udziału w poniedziałkowym Marszu. Wskazywał, że czołg-weteran sam w sobie jest pamiątką trudnego procesu odzyskiwania niepodległości, walki o polskie granice.
 

Bronisław Komorowski udekorował czołg biało-czerwoną kokardą. Dodatkową atrakcją był przejazd czołgu po pałacowym dziedzińcu.
 

Zobacz także: W Święto Niepodległości przypnijmy barwy narodowe Zabytkowy czołg na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Kokardy narodowe na Święto Niepodległości Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim W renowację czołgu zaangażowane były Ministerstwo Obrony Narodowej, Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Wojsk Lądowych, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Polski Holding Obronny oraz Bumar Łabędy.
 

Renault FT 17 to najstarszy typ czołgu, jaki służył w polskim wojsku. Odnaleziony w Afganistanie w 2012 roku pojazd to egzemplarz, który prawdopodobnie po przechwyceniu przez Rosjan w czasie wojny 1920 r. trafił w 1923 r. jako darowizna Rosji Sowieckiej dla ówczesnego emira Afganistanu. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pojazd powrócił w ubiegłym roku do kraju.
 

Wystawiony na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego czołg jest jedną z atrakcji Dnia Otwartego w Pałacu w sobotę 9 listopada w godz. 13.00-19.00. 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości będzie jechał na czele Marszu „Razem dla Niepodległej”, a po jego zakończeniu do godziny 19.00. będzie można go oglądać na dziedzińcu Belwederu.
 

Poleć znajomemu