Dodatkowe narzędzia

Sobota, 9 listopada 2013

Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

  |   Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

Z okazji Święta Niepodległości, Pałac Prezydencki został w sobotę otwarty dla zwiedzających. W godzinach popołudniowych można było zobaczyć miejsca, w których Prezydent RP pracuje i przyjmuje gości. Chętni mogli także podziwiać malarstwo polskie i europejskie eksponowane w Pałacu.

 

Zobacz także: Zabytkowy czołg na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Święto Niepodległości - okolicznościowa iluminacja „Zabytkowy czołg narodową pamiątką” Dodatkową atrakcją był stojący na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zabytkowy czołg Renault FT 17. To najstarszy typ czołgu, jaki służył w polskim wojsku. Czołg ten został odnaleziony w ubiegłym roku w Afganistanie. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pojazd, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej powrócił w 2012 roku do kraju. Czołg został odremontowany i będzie jechał w dniu Święta Niepodległości w Marszu „Razem dla Niepodległej”.

 

Kolejka do Pałacu Prezydenckiego sięgała wieczorem niemal do pomnika Adama Mickiewicza. Przed Pałacem ustawiono telebim, dzięki któremu przechodnie mogli obejrzeć relację z ubiegłorocznego marszu "Razem dla Niepodległej" i posłuchać patriotycznych pieśni.


W godzinach wieczornych na fasadzie Pałacu rozbłysła okolicznościowa iluminacja w barwach narodowych wraz z logo Marszu „Razem dla Niepodległej”.

 

Zwiedzający Pałac Prezydencki mogli zobaczyć miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia – Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską oraz Sień Wielką.

 

Odwiedzający Pałac Prezydencki zwiedzali także Salę Chorągwianą, która została otwarta 2 maja br., w dniu Święta Flagi. Salę zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych – od Grunwaldu po Solidarność. W Sali Chorągwianej prezentowane są też kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego, które są symbolami polskiej państwowości: Konstytucja 3 Maja i Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

Można też było podziwiać Galerię Rogalińską, przedstawiającą wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX, w tym prace Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej czy Luciena Simona. Można będzie także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu