Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 listopada 2013

Zabytkowy czołg na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

Zabytkowy czołg Renault FT 17 wystawiony na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego będzie jedną z atrakcji Dnia Otwartego w sobotę, 9 listopada w godz.13.00-19.00. To najstarszy typ czołgu, jaki służył w polskim wojsku.


Odnaleziony w Afganistanie w 2012 roku pojazd to egzemplarz, który prawdopodobnie po przechwyceniu przez Rosjan w czasie wojny 1920 r. trafił w 1923 r. jako darowizna Rosji Sowieckiej dla ówczesnego emira Afganistanu. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pojazd powrócił w ubiegłym roku do kraju.
 

W sobotę (9 listopada br.) prezydent spotka się z przedstawicielami instytucji, zaangażowanych w renowację czołgu. Włączyły się w nią: Ministerstwo Obrony Narodowej, Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Wojsk Lądowych, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Polski Holding Obronny oraz Zakłady Mechaniczne „Bumar Łabędy”.
 

Zobacz także: Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim W dniu Święta Niepodległości, pojazd będzie jechał na czele Marszu „Razem dla Niepodległej”. Po zakończeniu Marszu do godziny 19.00 czołg będzie można oglądać na dziedzińcu Belwederu.


Informacje dla zwiedzających:  Prosimy o zabranie dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz o niewnoszenie niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb, walizek. Nie ma możliwości pozostawienia depozytu.


Fakt sprowadzenia czołgu do Polski został wyróżniony w piątym Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne 2012 roku, organizowanym przez Muzeum Historii Polski oraz portal internetowy historia.org.pl. Wydarzenie to znalazło się w pierwszej dziesiątce spośród 60 innych historycznych wydarzeń nadesłanych z całego kraju.

 

Prezydent Bronisław Komorowski dziękując Hamidowi Karzajowi, Prezydentowi Islamskiej Republiki Afganistanu, za osobisty wkład w sprowadzenie czołgu do Polski napisał, że ten pojazd jest dla Polaków czymś więcej aniżeli egzemplarzem wozu bojowego. To weteran polskich zmagań o utrzymanie suwerenności po I wojnie światowej. Niewątpliwie czołg ma szansę stać się jednym z symboli polskiej determinacji w budowie niepodległej Ojczyzny. Cenny eksponat wzbogaci także zbiory związane z dziejami polskiej armii, dając możliwość lepszego zrozumienia XX-wiecznej historii – napisał prezydent Komorowski.

Poleć znajomemu