Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 listopada 2012

Msza św. za Ojczyznę

  |   Para Prezydencka na uroczystej mszy św. za Ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego Para Prezydencka na uroczystej mszy św. za Ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego Para Prezydencka na uroczystej mszy św. za Ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego Para Prezydencka na uroczystej mszy św. za Ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego Para Prezydencka na uroczystej mszy św. za Ojczyznę w katedrze polowej Wojska Polskiego

Uroczystą mszą św. za Ojczyznę odprawianą w niedzielę w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się w Warszawie centralne obchody Święta Niepodległości. W mszy uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką.

 

Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zaś homilię wygłosił biskup polowy WP Józef Guzdek. W katedrze obecni byli poza Parą Prezydencką także m.in.: wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Karolina Kaczorowska, b. premier, Doradca Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, szef sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Cieniuch, generalicja, kombatanci, harcerze.

 

- Potrzeba nam dzisiaj zgody i jedności narodowej; musimy być razem, a nie jeden przeciw drugiemu – podkreślił w homilii biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Jak dodał, jedną z najważniejszych przyczyn, która sprawiła, że jesienią 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, była idea zgody narodowej i wspólnego budowania.  - Ludzie o różnych rodowodach, przez ponad sto lat podzieleni pomiędzy trzy mocarstwa, potrafili zjednoczyć się wokół dobra wspólnego, jakim jest ojczyzna. Szczególną rolę odegrały elity naszego narodu. Mimo dzielących je różnic, potrafiły podejmować działania mające tylko jeden cel – odzyskanie niepodległości. Dyplomatyczny duet – Roman Dmowski i Ignacy Paderewski – prowadził spójną politykę zagraniczną i wspólnie podejmował uzgodnione działania na arenie międzynarodowej – podkreślił hierarcha.

 

Bp Guzdek wskazał, że z tego faktu płynie ważne przesłanie: „Potrzeba, abyśmy byli bardziej razem, a nie jeden przeciw drugiemu”.  - Do jedności i wspólnego działania wzywa nas ołtarz, przy którym się gromadzimy. On także zobowiązuje do odbudowania wspólnoty, jeśli nasze drogi się rozeszły. Na ołtarzu nie można złożyć daru, który rodzi się z ducha walki przeciw komukolwiek. Do ołtarza mają przystęp jedynie ci, którzy "wprowadzają pokój" – powiedział.  - Nam dzisiaj potrzeba narodowej zgody, abyśmy razem udźwignęli brzemię odpowiedzialności za przyszłość naszego narodu i państwa – dodał bp Guzdek. Hierarcha ocenił także, iż dziś najważniejsze są: uczciwa praca oraz służba człowiekowi, zwłaszcza temu, który jest słaby i bezbronny.

 

O godz. 10.30 prezydent Komorowski wręczy w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe i wyróżnienia. W południe na pl. Piłsudskiego rozpocznie się uroczysta odprawa wart, gdzie prezydent wygłosi przemówienie.

  Zobacz także: "Razem dla Niepodległej" Zobacz trasę Marszu "Razem dla Niepodległej"

Ok. godz. 13.15 prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu jego imienia. Będzie to początek Marszu "Razem dla Niepodległej". (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu