Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 listopada 2012

"Polska jest jedna"

  |   Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza

- My – współcześni Polacy – jesteśmy tylko jedną ze zmian w wielkiej, narodowej sztafecie pokoleń. Sztafecie przekazującej sobie najcenniejszy depozyt, jakim jest własne, suwerenne i demokratyczne Polskie Państwo – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas niedzielnych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.


Zobacz także: Wystąpienie przed Grobem Nieznanego Żołnierza Prezydent podkreślał, że odradzającą się Polskę tworzyli ludzie o bardzo różnych poglądach i biografiach. Osoby posiadające konkurencyjne wyobrażenia kształtu niepodległego państwa w kluczowych momentach spajała jednak zgoda. Chociaż, jak zaznaczał Bronisław Komorowski, nie brakowało wówczas sporów, to polskie państwo było tworzone solidarnie, a partyjne racje milkły tam gdzie najważniejsza była polska racja stanu.


Jako przykład wznoszenia się ponad głębokie ideowe i osobiste podziały w kluczowych dla kraju chwilach prezydent przywołał postawę dwóch najważniejszych postaci tamtego okresu – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.  - Potrafili oni, w imię wielkości Polski, stworzyć wspólny projekt Niepodległej i przekonać do niego miliony swoich zwolenników – tłumaczył Bronisław Komorowski.


Jednocześnie przypomniał, że późniejszy konflikt pomiędzy obozami politycznymi skupionymi wokół tych dwóch przywódców przyniósł tragiczne konsekwencje, a „za tę braterską kłótnię silniejszą niż inne spory,  II Rzeczpospolita zapłaciła bardzo wysoką cenę”. Podkreślał, że tamte wydarzenia powinny stanowić dla nas przestrogę, zwracając szczególną uwagę na spory zatruwające obecne życie publiczne.


Apelując o wzajemny szacunek w polityce, Bronisław Komorowski zaznaczał, że przed Polską stoją wielkie wyzwania związane z rozwojem gospodarki, edukacji, ochrony zdrowia.  - W tych obszarach rywalizujmy i prześcigajmy się w pomysłach na programy, koncepcje, na strategie przywództwa. Mając tak ambitne i niełatwe do osiągnięcia cele szkoda marnować czas i energię na kłótnie  – mówił prezydent.

 

- Polska jest jedna. Nie powinniśmy się nawzajem przeklinać i wykluczać. W polskiej polityce trzeba znaleźć więcej szacunku dla adwersarza. Trzeba zrozumieć, że ten, z kim się nie zgadzam, kocha Polskę często równie mocno jak ja - zaznaczył. - Mamy prawo do narodowej dumy z tego co stworzyliśmy i po 1918, i po 1989 roku - dodał.

 

Prezydent podkreślił, że Polska jest krajem suwerennym, jest krajem bezpiecznym, nowoczesnym i szanowanym na świecie; jest silna mądrością tego wielkiego doświadczenia, jakim było ponowne – co rzadko się w historii zdarza - odzyskanie niepodległego bytu i wolności.

 

- Na wiele zjawisk możemy i powinniśmy patrzeć krytycznie, jednak krytyka nie może przekształcać się w walkę na wyniszczenie - zaznaczył.

 

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się  uroczystości z okazji Święta Niepodległości, z udziałem najwyższych władz państwowych. Udział w nich wzięli obok prezydenta, Pierwszej Damy, także Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie w KPRP i Doradcy Prezydenta RP,  obecni byli też m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu przedstawiciele rządu, parlamentu, wojskowy, duchowni, weterani, harcerze.  Na początku uroczystości podniesiono flagę państwową i proporzec Prezydenta RP, odegrano hymn narodowy i oddano salut armatni. A następnie odbyła się uroczysta odprawa i zmiana wart na posterunku honorowym przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wieńce na płycie Grobu złożyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego. Zagrała Orkiestra Sił Powietrznych USA.

 

Zobacz także: Odznaczenia państwowe w Święto Niepodległości "Dziękuję za mądre zagospodarowywanie wolności" Prezydent na czele Marszu "Razem dla Niepodległej" Z okazji Święta Niepodległości zostały również dzisiaj wręczone odznaczenia państwowe. Z rąk Bronisława Komorowskiego Order Orła Białego odebrali: Jerzy Buzek, Norman Davies oraz Adam Strzembosz. Ponadto wśród osób wyróżnionych m.in.: Wanda Chotomska, Piotr Kaczkowski, Jan Kobuszewski i Wanda Półtawska. - Jest mi niesłychanie miło, że w dniu Święta Niepodległości, mogę podziękować z całego serca, w imieniu całej Polski, wielu wybitnym rodakom, (…) za mądre zagospodarowywanie odzyskanej wolności i niepodległości  – mówił podczas uroczystości Bronisław Komorowski. 

 

 

Poleć znajomemu