| | |
A | A | A
Piątek, 9 listopada 2012

Zabytkowy czołg na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego

  |   Prezentacja na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zabytkowego czołgu Renault FT. Historyczny czołg Renault FT. Fot. archiwum Wydziału Prasowego Dowództwa Wojsk Lądowych Historyczny czołg Renault FT. Fot. archiwum Wydziału Prasowego Dowództwa Wojsk Lądowych Historyczny czołg Renault FT. Fot. archiwum Wydziału Prasowego Dowództwa Wojsk Lądowych Historyczny czołg Renault FT. Fot. archiwum Wydziału Prasowego Dowództwa Wojsk Lądowych

Z okazji Święta Niepodległości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w obecności Bronisława Komorowskiego zaprezentowany został zabytkowy czołg Renault FT. 11 listopada będzie go można także zobaczyć w Marszu "Razem dla Niepodległej".  To najstarszy typ czołgu, jaki służył w polskim wojsku.

 

Prezydent podczas krótkiej prezentacji czołgu dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia i sprowadzenia do Polski tego historycznego egzemplarza.  Jak dodał, czołg jest cenną pamiątką i będzie dekoracją wszystkich świąt narodowych.

 

- Ten weteran czasu walk o wolne polskie państwo i jego granice - taki prawdziwy weteran, widać na nim ślady kul -  będzie prowadził marsz - mówił prezydent. - A marzy mi się taka chwila, by jechał nie tylko na lawecie, ale już na gąsienicach – dodał. prezydent.

 

Bronisław Komorowski chciałby, aby maszyna była eksponowana w Muzeum Wojska Polskiego, ale także udostępniana w innych miastach w Polsce.

 

W czwartkowej rozmowie w radiu TOK FM Bronisław Komorowski podkreślał, że ten historyczny czołg, który będzie jednym z "bohaterów"  Święta Niepodległości, jest materialnym przykładem, że można polską tradycję, historię rozszarpaną na kawałki próbować zszywać.

 

 

Egzemplarz wyprodukowanego w 1917/18 roku dla polskiej armii czołgu Renault FT został odnaleziony kilka miesięcy temu w Afganistanie. To najstarszy typ czołgu, jaki służył w polskim wojsku.

 

Zobacz także: Zabytkowy czołg Renault FT-17 trafił do Poznania  Dzięki staraniom wielu osób, w tym osobistemu zaangażowaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego pojazd, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej powrócił do kraju.


Znalezisko ma unikatowy charakter z kilku powodów. Po pierwsze ten typ czołgu był pierwszym, jakim dysponowało polskie wojsko. To właśnie czołgi Renault stanowiły o sile polskiej broni pancernej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Po drugie w naszym kraju nie zachował się ani jeden oryginalny egzemplarz tego czołgu. Od lat prowadzone były poszukiwania na całym świecie. Ich głównym celem było pozyskanie choćby jednego egzemplarza, który mógłby wzbogacić polskie zbiory muzealne. Dość niespodziewanie okazało się, że jest to możliwe blisko 4000 kilometrów od naszego kraju.

 

Poleć znajomemu