Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 2 czerwca 2014

"Sukces efektem mądrej i odpowiedzialnej pracy"

  |   Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Sukces gospodarczy jest efektem pracy tych, którzy podejmowali decyzje o wielkiej reformie, ale przede wszystkim tych, którzy zagospodarowywali wolność - mówił w poniedziałek w Poznaniu Bronisław Komorowski podczas wręczania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.

 

- To niezbędne, abyśmy mieli świadomość, że sukces gospodarczy (...) jest efektem mądrej i odpowiedzialnej pracy tych, którzy podejmowali decyzje na szczytach państwa polskiego o wielkiej reformie systemowej, ale przede wszystkim jest dziełem pracy tych, którzy w praktyce tę wolność zabudowywali  - podkreślał prezydent. Zobacz także: Wystąpienie prezydenta podczas wręczania Nagród Gospodarczych Prezydenta RP

 

Nagrodę w kategorii Innowacyjność otrzymała firma Medicalgorithmics S.A. - polska spółka działająca od 2005 r. w branży wysokiej technologii; jest dostawcą rozwiązań systemowych i algorytmicznych w diagnostyce kardiologicznej.


W kategorii Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu nagroda przypadła Grupie Polskie Składy Budowlane S.A., istniejącej na rynku od 16 lat. To największa i najszybciej rozwijająca się sieć hurtowni materiałów budowlanych. Grupa zrzesza 331 małych i średnich rodzinnych firm z całej Polski, które prowadzą handel w ponad 500 sklepach.


Za Obecność na Rynku Globalnym nagrodę otrzymała założona przez braci Piotra i Wojciecha Kotów rodzina firma Delphia Yachts Kot. Spółka jest największą stocznią w Polsce produkująca jachty żaglowe - rocznie zakład opuszcza ponad 260 jachtów żaglowych i 1,4 tys. motorowych. Eksport stanowi ponad 70 proc. całkowitej sprzedaży firm, z czego 98 proc. trafia do Europy Zachodniej.


W kategorii Zielona Gospodarka zwycięzcą okazała się Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. Chemiczna spółka w ramach Ramowego Systemu Zarządzania "Responsible Care" co roku deklaruje ponadnormatywne działania na rzecz ochrony środowiska i bezpieczeństwa. W 2013 r. Azoty wybudowały instalację odsiarczania spalin za 250 mln zł.


W kategorii Trwały Sukces Nagrodę otrzymała spółka Selena FM S.A. - globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej. W skład Grupy Selena FM wchodzi 30 spółek na całym świecie.


Ostatnia kategoria powstała z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów i na stałe zostanie przypisana do wyróżnienia. O zwycięstwo mogły się ubiegać przedsiębiorstwa, których działalność, będąca wynikiem 25 lat stabilnego rozwoju, jest odzwierciedleniem sukcesu polskiej gospodarki.
 

Zapowiadając otwarcie 5 czerwca Skweru Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie przypominał, że tuż obok w dawnym gmachu PZPR mieści się teraz budynek giełdy - symbol wolności gospodarczej. "Ona w sposób skrótowy opowiada drogę do wolności – ocenił Bronisław Komorowski. Zobacz także: 25 lat polskich sukcesów na II Powszechnej Wystawie Krajowej "Dąb Wolności" w parku imienia T. Mazowieckiego

 

Podkreślił, że Nagrody Gospodarcze Prezydenta to forma hołdu tym, którzy zagospodarowali wolność gospodarczą. Namawiał, by nie tylko z okazji 25. rocznicy wolności, ale przy każdej sposobności dokonywać "obrachunku", czy przybyło barier, czy byliśmy w stanie choć parę z nich zlikwidować.

 

Zwracał uwagę, że sukces gospodarczy nie jest dany raz na zawsze i jeśli nie będzie kontynuowany, to prędzej czy później zaniknie i może zamienić się w gospodarczą porażkę w niełatwym wyścigu w ramach gospodarki światowej.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że wszystkim nam musi chodzić o to, żeby utrwalić sukces każdej konkretnej firmy, każdego konkretnego przedsiębiorcy, a także Polski jako całości. - Musimy myśleć o polskim biznesie, o polskiej gospodarce nie w kategoriach paru lat - na pewno nie jednej kadencji Sejmu, nie jednej kadencji rządu, nie jednej kadencji prezydenta. Musimy myśleć w kategoriach kolejnych pokoleń - apelował.

 

Oświadczył, że chciałby, aby ten sukces był utrwalany poprzez "trwałość naszych wspólnych wysiłków na rzecz Polski, polskiej gospodarki, zagospodarowania dalszego polskiej wolności gospodarczej". - Chciałbym, aby to następne pokolenie traktowało wolność gospodarczą jako element niezbędny do trwania wolności w Polsce - mówił prezydent.

 

Łącznie w XII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zgłoszono 115 najlepszych firm i instytutów naukowo-badawczych, wytypowanych przez 58 instytucji zgłaszających: urzędów marszałkowskich oraz instytucji biznesowych, fundacji, stowarzyszeń i redakcji czasopism branżowych.


Nagroda Gospodarcza to wyraz najwyższego uznania dla polskich firm, które przyczyniły się do rozwoju naszego kraju. Nagroda została ustanowiona przez Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 roku i przyznawana była do 2005 roku. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski postanowił ją reaktywować. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu