| | |
A | A | A
Wtorek, 9 sierpnia 2011

Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą z Polski, Niemiec i Izraela

Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą z Polski, Niemiec i Izraela   |   Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą z Polski, Niemiec i Izraela Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą z Polski, Niemiec i Izraela Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą z Polski, Niemiec i Izraela Spotkanie Pierwszej Damy z młodzieżą z Polski, Niemiec i Izraela

Pierwsza Dama spotkała się z młodzieżą trzech współpracujących ze sobą miejscowości Gołdap – w Polsce, Stade – w Niemczech i Givat Shmuel w Izraelu.

Młodzież zwiedziła Pałac Prezydencki, podzieliła się z Pierwszą Damą wrażeniami z pobytu i otrzymała pamiątkowe upominki.

 

Pierwsza Dama podkreśliła niezwykle ważną rolę inicjatyw takich jak wymiana młodzieży z Polski, Niemiec i Izraela. Zwracając się do uczestników tegorocznych spotkań trójstronnych doceniła ich wkład i zaangażowanie w proces wyjaśniania historii, ale przede wszystkim w proces budowania wzajemnej tolerancji mimo trudnej przeszłości.

 

W 1990 roku, gmina Gołdap nawiązała kontakty z niemieckim miastem Stade koło Hamburga. Pomysł spotkań trójstronnych zrodził się 1991 r., kiedy rozszerzono współpracę o izraelskie miasto Givat Shmuel koło Tel Awiwu. Uznano, że najlepszą formą wyjaśnienia sobie skomplikowanych problemów, mogą być spotkania młodzieży – przedstawicieli narodów, które łączy dobra i zła historia, które przez wiele stuleci kształtowały swoją własną odrębność, obyczaje, kulturę ale równocześnie przenikały się nawzajem, w których obok prawd funkcjonują stereotypy.

 

Wspólne zainteresowania młodzieży nie tylko historią, ale również muzyką, sztuką zdecydowały o powodzeniu inicjatywy. Do tej pory odbyło się blisko 30 spotkań. Wieloletnia współpraca i wymiana grup młodzieżowych jest pozytywnie oceniana i wszystkie strony chcą ją kontynuować.

 

 

Poleć znajomemu