| | |
A | A | A
Środa, 19 października 2011

Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami Olimpiad Specjalnych

Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami Olimpiad Specjalnych   |   Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami Olimpiad Specjalnych Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami Olimpiad Specjalnych Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami Olimpiad Specjalnych Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami Olimpiad Specjalnych Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami Olimpiad Specjalnych Pierwsza Dama spotkała się z uczestnikami Olimpiad Specjalnych

Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska spotkała się w środę w Pałacu Prezydenckim z polskimi zawodnikami i trenerami XIII Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. -Mamy fantastyczną reprezentację - powiedziała, dziękując zawodnikom za wzruszenia, jakich dostarczyli.

 

W XIII Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w czerwcu i w lipcu 2011 roku w Atenach startowało ponad 80 zawodników i zawodniczek. Zdobyli 87 medali. Pierwsza Dama podziękowała im za to, że dostarczyli tyle radości i dumy w Atenach. Podziękowania złożyła także trenerom i wolontariuszom. Sportowcy podarowali prezydentowej swoje zdjęcie.

 

Prezes Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych Katarzyna Frank-Niemczycka podziękowała Annie Komorowskiej za udział w ceremonii otwarcia igrzysk i wsparcie polskiej reprezentacji. Zaapelowała, aby prezydentowa wspierała poczynania sportowców olimpiad specjalnych. - Pani doświadczenie, intuicja i autorytet bardzo nam pomogą - powiedziała.

 

Także ona złożyła życzenia sportowcom. - Czeka was dużo zajęć, w tym przygotowania do olimpiad zimowych, które odbędą się w marcu  - powiedziała.

 

Karolina Tułodziecka, medalistka w bocce (gra w kule), powiedziała, że bardzo się cieszy z uczestnictwa w olimpiadzie i że było to dla niej wielkim przeżyciem.

 

Ogółem w igrzyskach w czerwcu i pierwszych dniach lipca rywalizowało przez dziewięć dni 7000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów.  Special Olympics to międzynarodowa organizacja sportowa, powstała w latach 60. w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Eunice Kennedy Shriver. Swym zasięgiem objęła 180 państw i prawie 3 mln zawodników oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy.

 

Polska po raz pierwszy wzięła udział w igrzyskach w 1983 roku. Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne ma 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W treningach i rywalizacji bierze udział ponad 17 tys. sportowców.(PAP)

 

Poleć znajomemu