| | |
A | A | A
Wtorek, 5 października 2010

Pierwsza Dama odsłoniła rzeźbę "Serce Chopina"

Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina   |   Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Pierwsza Dama na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina

Małżonka prezydenta Anna Komorowska odsłoniła we wtorek, podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Muzycznym, rzeźbę "Serce Chopina". Pierwsza Dama odznaczyła też kilkunastu pedagogów uczelni, muzyków medalami i orderami przyznanymi przez prezydenta.

Rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina prof. Stanisław Moryto przypomniał podczas wtorkowej uroczystości, że w roku akademickim 2009/2010 zainaugurowano obchody Jubileuszu 200-lecia istnienia warszawskiej uczelni muzycznej. Jak dodał, uczelnia pielęgnuje pamięć o najwybitniejszych swoich absolwentach, ale także o tych, "którzy przeszli przez mury tej uczelni jako osoby anonimowe, bezimienne".

Podczas uroczystości odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego. "W ciągu dwóch wieków warszawskie szkolnictwo muzyczne przechodziło różne koleje losu, dzieląc wraz z miastem i jego mieszkańcami zarówno wielkie jak i tragiczne chwile. Obecnie Uniwersytet Muzyczny, spełniający rolę ważnego ośrodka artystycznego, z powodzeniem pomnaża dorobek swoich zasłużonych poprzedników, oddając wielkie zasługi w edukacji muzycznej" - napisał prezydent.
Zobacz także: Ordery i odznaczenia za zasługi dla kultury polskiej
Małżonka prezydenta Anna Komorowska wręczyła nadane przez prezydenta odznaczenia i medale.

Pierwsza Dama odsłoniła też na dziedzińcu Uniwersytetu Muzycznego rzeźbę "Serce Chopina" podarowaną uczelni przez autora Maksymiliana Biskupskiego. - To pierwsza z cyklu 14 symbolicznych kompozycji rzeźbiarskich zamówionych w ramach projektu ”Fryderyk Chopin Polonia In Memoriam” dedykowanego życiu i twórczości polskiego kompozytora - poinformował rektor uczelni Stanisław Moryto.

- Serce Chopina spoczywa nieopodal tego miejsca - w Bazylice św. Krzyża. A tutaj jego serce ciągle bije - mówił autor rzeźby Maksymilian Biskupski.

Podczas wtorkowej uroczystości przyznano Annie Komorowskiej i Bronisławowi Komorowskiemu pierwszy egzemplarz pamiątkowego medalu nadanego z okazji jubileuszu uczelni.

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie jest najstarszą i największą uczelnią muzyczną w Polsce, a także jedną z najstarszych w Europie. W dziejach warszawskiej uczelni pamiętną datą jest rok 1810. Zbiegły się w nim dwa wydarzenia: w tym roku urodził się patron uczelni - Fryderyk Chopin, a Wojciech Bogusławski założył przy Teatrze Narodowym Szkołę Dramatyczną dla aktorów i śpiewaków tego Teatru. Przemiany ówczesnej szkoły dramatycznej w uczelnię muzyczną dokonał Józef Elsner, znakomity kompozytor, dyrygent i pedagog. W latach 1826-1829 studentem szkoły był Fryderyk Chopin - obecny patron uczelni. W 1962 roku uczelnia zyskała status akademicki. Imię Fryderyka Chopina Szkoła przyjęła wraz z nazwą Akademia Muzyczna, w roku 1979. W 2008 roku uczelnia zmieniła nazwę na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.(PAP)
 

Poleć znajomemu