| | |
A | A | A
Środa, 21 marca 2012

Wystąpienie Małżonki Prezydenta RP na ceremonii otwarcia polskiego sezonu w Keukenhof

Wasza Królewska Wysokość,

Szanowni panowie Jansen, De Vries i Timmermans,

 

Ekscelencje,

Szanowni Państwo,

 

(Uwe Koninklijke Hoogheid,
Geachte heren Jansen, De Vries en Timmermans,
Excellenties,
Geachte aanwezigen)
Goede middag Dammes en Heren,
 

Z radością przyjęłam zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. Cieszę się, że po siedemnastu latach mam okazję ponownie odwiedzać Ogród Keukenhof, który wiosną staje się jednym z najbardziej urokliwych miejsc Europy. Podziwiając niezwykłe morze barw, kształtów i zapachów trudno nie zgodzić się z Dantem Alighierim, który twierdził, że trzy rzeczy pozostały nam z raju: gwiazdy, oczy dziecka i właśnie kwiaty.

 

Ten największy na świecie park kwiatowy zawdzięcza swoje rajskie piękno nie tylko naturze. Jest również owocem pasji, wiedzy, i wytrwałej pracy wielu hodowców. Żyjący w XX wieku polski poeta Zbigniew Herbert zauroczony pięknem niderlandzkiego malarstwa i niderlandzkich kwiatów, zanotował: „w pierwszej połowie XVII wieku Holendrzy szczycili sie trzema rzeczami: najpotężniejszą i niepokonaną flotą, słodyczami wolności większymi niż gdzie indziej i (…) co najmniej paroma setkami odmian tulipana”. Zasłużona sława pięknych kwiatów co roku przyciąga do Ogrodu Keukenhof tysiące gości z całego świata. Dlatego jestem szczęśliwa, że w rozpoczynającym się sezonie 2012 zwiedzający zapoznają się z wystawą „Polska – sercem Europy”.

 

Moja Ojczyzna zasługuje na to miano nie tylko ze względu na położenie geograficzne. Współistnienie i wzajemne inspiracje różnorodnych tradycji kulturowych, etnicznych i religijnych, twórcze przenikanie wpływów Wschodu i Zachodu, jedność budowana na fundamencie wolności, prawa i wzajemnego szacunku, otwarcie na świat i gościnność – to najlepsze cechy tożsamości polskiej, a zarazem europejskiej.

 

Polskie przesłanie solidarności i demokratyczny ruch społeczny, wyrastający z wielowiekowej tradycji, skruszyły w 1989 roku żelazną kurtynę dzielącą nasz kontynent. Dziś solidarność jest istotnym polskim wkładem w dzieło europejskiej integracji, w europejską jedność i współpracę.

 

Relacje polsko-holenderskie opierają się na solidnych fundamentach prawie tysiącletniej przyjaźni i gospodarczej współpracy między naszymi narodami. Szczycimy się tym, że idee tolerancji rodziły się równocześnie w Polsce i Holandii. Wypracowywali je równocześnie wielcy humaniści, tak w Polsce, jak i w Holandii.

 

Z polskich sosen wykonywano niegdyś maszty holenderskich żaglowców, a dębowe pale z polskich lasów po dziś dzień dźwigają niejedną kamienicę w Amsterdamie. Prawie 150 tysięcy holenderskich osadników w Polsce zyskało na przestrzeni wieków religijną wolność i tolerancję. Zdobyli szacunek za swoją gospodarność oraz doświadczenie w dziedzinie melioracji i nowoczesnego rolnictwa. Polscy żołnierze nieśli zaś do Holandii posłanie wolności, przelewając krew za wolność Królestwa Niderlandów podczas II wojny światowej. Holendrzy ofiarnie nieśli pomoc Polakom w dobie rodzącej się „Solidarności” oraz w trudnym dla nas czasie stanu wojennego.

 

Dzisiaj budujemy naszą wspólną przyszłość, jesteśmy współodpowiedzialni za wielki, historyczny projekt, jakim jest Unia Europejska. Dzięki wolności, którą daje nam Unia, wielu Holendrów znalazło swój drugi dom nad Wisłą. Polacy zaś coraz liczniej odwiedzają Holandię. Przyjeżdżają jako turyści oraz pracownicy różnych branż, pracują też przy uprawie tulipanów. Dzisiaj dobra sytuacja gospodarcza Polski, trwający od dwudziestu lat  wzrost gospodarczy sprzyja niderlandzkim inwestycjom w sektorze przemysłowym i finansowym, a także rosnącemu importowi holenderskich kwiatów.

 

Jako członkom Unii nie wolno nam zapominać o fundamentalnych wartościach europejskiej wspólnoty. Dlatego ciesząc się z dobrego rozwoju stosunków pomiędzy naszymi państwami i społeczeństwami, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwudziestu lat, chcę podkreślić, że otwarcie wystawy „Polska – sercem Europy” w pięknym Ogrodzie Keukenhof, jest dobrą okazją do wyrażenia nadziei, że tradycyjna dla naszych narodów tolerancja i otwartość na innych, będą nadal fundamentem polsko-holenderskich relacji.

 
Szanowni Państwo,
 

za chwilę będę miała zaszczyt i przyjemność ogłosić otwarcie sezonu 2012, a wraz z nim tegorocznej wystawy tematycznej. Jedną z jej twarzy, i to w postaci kwiatowej mozaiki, jest Fryderyk Chopin – „rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”. To wspaniały pomysł, przywodzący na myśl dwa ciekawe fakty. Otóż serię portretów Chopina, dzięki którym wiemy dzisiaj, jak wyglądał ten muzyczny geniusz, namalował pochodzący z Holandii Ary Scheffer. Natomiast najsłynniejszy pomnik Chopina w warszawskim parku Łazienki Królewskie w 2010 roku odzdobiły tulipany Preludium Chopina, wyhodowane przez Jana Ligtharta.

 

Wyrażam przekonanie, że ów hołd dla Chopina, to oryginalne połączenie piękna jego muzyki z pięknem niderlandzkich kwiatów, trwale zapisze się w naszej pamięci jako symbol serdecznych związków miedzy Polską i Holandią. Oby rozwijały się one bez przeszkód. Dziękuję bardzo.

 

Poleć znajomemu