| | |
A | A | A
Czwartek, 12 kwietnia 2012

Pierwsza Dama z wizytą w Japonii

W dniach 12 – 16 kwietnia br. Małżonka Prezydenta RP przebywa z wizytą w Japonii. Celem wizyty jest nadanie impulsu w stosunkach dwustronnych, wskazanie na silną pozycję kobiety w życiu publicznym w Polsce, podkreślenie roli dobroczynności i działań humanitarnych dla zbliżenia między narodami, wzmocnienie więzi solidarności z narodem japońskim odbudowującym życie i gospodarkę na terenach zniszczonych w ostatnim kataklizmie, wreszcie nadanie imienia Janusza Korczaka kilku instytucjom edukacyjnym w Japonii, w ramach Roku Janusza Korczaka. Zobacz także: "The Japan Times" o wizycie Pierwszej Damy w Japonii


Delegacji Pierwszej Damy towarzyszyła Prezes PAH p. Janina Ochojska-Okońska oraz m.in. przedstawiciele instytucji kluczowych w zbiórce funduszy na pozarządową pomoc dla Japonii.
 

Podczas pierwszego dnia wizyty, na Uniwersytecie Josai,  Anna Komorowska wygłosiła wykład poświęcony dr. Januszowi Korczakowi pt. „Janusz Korczak – kochać i służyć”:

 

Dostojna Pani Kanclerz! Szanowni Goście! Szanowna Kadro Profesorska! Drodzy Studenci!


Jest mi bardzo miło gościć w Uniwersytecie Josai. Serdecznie dziękuję Pani Kanclerz za zaproszenie. Dziękuję wszystkim Państwu za tak życzliwe przyjęcie. Bardzo się cieszę, że jest tutaj tak wielu młodych ludzi. Jestem naprawdę pod dużym wrażeniem Waszej uczelni. Prestiżowej, dynamicznej, współpracującej z 70 uczelniami na całym świecie.
 

Ogromnie cieszę się również, że rośnie tu zainteresowanie krajami Europy Centralnej. W tym także moją ojczyzną, Polską. Słyszałam, że kiełkuje już nawet współpraca z niektórymi polskimi uczelniami. Podobno, wśród międzynarodowej społeczności tego uniwersytetu mają się niedługo pojawić studenci z Warszawy. A może już są? Chcę przy tej okazji złożyć wyrazy wdzięczności Pani Kanclerz, znanej przyjaciółce Polski, za zaangażowanie w rozwój tej współpracy.

 

Mam nadzieję, że takie spotkania kultur i tradycji rozbudzą także wśród Państwa zainteresowanie Polską. Być może część z Was, tu obecnych, zechce kiedyś kontynuować naukę na polskiej uczelni. Serdecznie zapraszam.

 

Moi Drodzy, jestem szczęśliwa, że mogę opowiedzieć Wam o wielkim polskim pedagogu Januszu Korczaku, który uważany jest za twórcę praw dziecka. Jego dokonania – rewolucyjne nie tylko jak na czasy, w których żył – inspirują dziś ludzi na całym świecie. Mam nadzieję, że wielu z Was zainteresuje ta ważna i ciekawa postać. Wiem, że tutaj w Japonii – obok takich sławnych Polaków jak Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Józef Piłsudski, papież Jan Paweł II czy Lech Wałęsa – dobrze znany jest także zakonnik Zenon Żebrowski, który nazywany był przez Japończyków bratem Zeno (od japońskiego słowa zennō – wszechmocny). Tworzył on misję w Nagasaki, a po zakończeniu drugiej wojny światowej organizował sierocińce dla japońskich dzieci i zakładał osiedla dla bezdomnych. Jest dla nas powodem do dumy, że zapisał się we wdzięcznej pamięci Japończyków.
 

Otóż Janusz Korczak to właśnie ktoś taki. Człowiek o wielkim sercu, który całe swoje życie poświęcił osieroconym, znajdującym się w trudnej sytuacji dzieciom. Ale był on nie tylko filantropem. Przede wszystkim był genialnym pedagogiem, znawcą dziecięcej duszy. Także wielkim reformatorem świata, który poprzez liberalne koncepcje wychowawcze chciał uczynić świat lepszym. Myśl Janusza Korczaka stała się jedną z podstaw Konwencji o prawach dziecka, uchwalonej w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W tym roku upływa 70 rocznica jego męczeńskiej śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, aby uznać obecny rok rokiem Janusza Korczaka. Chcemy w szczególny sposób przywołać dzieło Korczaka i podzielić się ze społecznością międzynarodową jego spuścizną. Tę wyjątkową postać rozsławił m.in. film znanego w Japonii reżysera, miłośnika japońskiej kultury, Andrzeja Wajdy, współtwórcy krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

 

1, 2, 3, NASTĘPNA
Poleć znajomemu