| | |
A | A | A
Piątek, 13 kwietnia 2012

Pierwsza Dama na audiencji u Cesarzowej Japonii

W piątek 13 kwietnia miała miejsce audiencja u Jej Cesarskiej Mości Cesarzowej Japonii, żony cesarza Akihito. Cesarzowa Michiko podziękowała za kondolencje nadesłane zaraz po kataklizmie w ubiegłym roku. Ze szczególną wdzięcznością odniosła się do akcji pomocowej zarówno rządu Polski jak również zrealizowanej inicjatywy wakacji w Polsce dzieci z poszkodowanych terenów, w sierpniu ubiegłego roku.

Cesarzowa podziękowała za decyzje o złożeniu wizyty w odbudowywanej Japonii północno-wschodniej, co według niej ma kluczowe znaczenie dla budowania morale społeczeństwa w tamtych regionach.

Zbliżająca się w roku 2014 dwudziesta rocznica powstania centrum "Manggha" w Krakowie została uznana przez obie Panie za doskonałą okazję do złożenia wizyty przedstawiciela rodziny cesarskiej w Polsce.
 

Także w piątek Pierwsza Dama została zaproszona na lunch przez władze Ośrodka Pomocy Społecznej Fukudenkai, w którym w latach 1920-1922 przebywało kilkaset Sierot Syberyjskich. Ośrodek złożył wstępna propozycje wymiany młodzieży z ośrodków opieki i realizacji w przyszłości polsko-japońskich „obozów korczakowskich” integrujących młodzież.

 

Wieczorem Małżonka Prezydenta RP wzięła udział, jako Gość Specjalny w prestiżowym Balu Charytatywnym Kwitnącej Wiśni (Cherry Blossom Charity Ball, którego tradycja liczy 60 lat), zasiadając obok Gościa Honorowego – Księżnej Takamado. Podczas balu Janina Ochojska, która towarzyszyła Annie Komorowskiej podczas wizyty w Japonii -  wylosowała jedną z głównych nagród – naszyjnik z brylantami i publicznie zadeklarowała przeznaczenie nagrody na aukcję na rzecz budowania studni w Południowym Sudanie.

 

Podczas balu reklamowana była Polska żywność, produkty ze szkła i porcelany oraz  biżuteria bursztynowa. Grana była muzyka Chopina, Szymanowskiego, ale także W. Kilara, J. Petersburskiego. W balu wzięło udział 500 gości, zebrano ponad 16 mln jenów na cele dobroczynne, w tym w Afryce i w Tohoku. Laureatami głównej nagrody – przelot do Polski i udział w Półfinałach EURO 2012 - zostali członkowie jednej z najpotężniejszych firm deweloperskich w Tokio.

 

Pierwsza Dama udzieliła też w piątek wywiadu dla japońskiego satelitarnego (globalnego) radia publicznego NHK.

 

Poleć znajomemu