| | |
A | A | A
Piątek, 13 kwietnia 2012

"The Japan Times" o wizycie Pierwszej Damy w Japonii

Do 17 kwietnia br. Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, przebywa w Japonii z wizytą, której celem jest wzmocnienie więzi przyjaźni pomiędzy RP a Japonią.

 

W trakcie programu swojej wizyty, pani Komorowska ma złożyć ceremonialną wizytę Cesarzowej Michiko na dworze Ich Cesarskich Wysokości, a także uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych, w tym w odbywającym się w tokijskim hotelu Charytatywnym Balu Kwitnącej Wiśni, którego tegorocznym gospodarzem będzie Ambasada RP.

 

Dużą część wizyty Pani Prezydentowej stanowić będą wizyty na obszarach dotkniętych Wielkim Trzęsieniem Ziemi w Japonii.

W dniu 15 kwietnia w Ichinoseki, w Prefekturze Iwate, pani Komorowska spotka się z uczniami, którzy zostali zaproszeni do Polski latem ubiegłego roku w ramach Mostu Solidarności - projektu zapewniającego wakacje w Polsce dla dzieci japońskich.

 

W dniu 16 kwietnia w Kesennuma, w Prefekturze Miyagi, Pani Prezydentowa złoży kwiaty na obszarach zniszczonych i weźmie też udział w uroczystości otwarcia nowej Sali gimnastycznej Przedszkola Ashinome-Hoshiya, której odbudowa odbywała się przy wsparciu Polskiej Akcji Humanitarnej i Polskiej Izby Handlowej w Japonii. Sala ta będzie nosiła imię Janusza Korczaka (1878-1942), znanego polskiego pedagoga, autora książek dla dzieci i pediatry. Pani Anna Komorowska ofiaruje przedszkolu pamiątkową tablicę upamiętniającą Korczaka.

 

W reakcji na Wielkie Trzęsienie Ziemi i tsunami 11 marca 2011 roku, rząd i naród polski wyrażali na wiele sposobów swoje współczucie i solidarność z Japonią, w tym poprzez wyżej opisane inicjatywy.

 

Jak podkreśliła Ambasada RP, naród polski nadal odczuwa szczególną wdzięczność za pomoc okazaną w Japonii polskim sierotom z Syberii ponad 90 lat temu.

 

W sytuacji chaosu po wybuchu rewolucji w Rosji w 1917 roku oraz później w chwili odzyskania niepodległości przez Polskę, 500 tysięcy Polaków przebywało wciąż na Syberii. W latach 1920-1922 rząd Japonii pomógł wyratować i przewieźć 765 sierot polskich, które były otoczone opieką w Japonii przez kilka lat. W grupie sierot było 375 dzieci, które przybyły do Tokio i pozostawały w Domu Dziecka Fukudenkai, które przy okazji swej wizyty odwiedzi pani Komorowska.

 

Tym samym jej wizyta posłuży do odnowienia świadomości i pamięci o historii przyjaźni łączącej Rzeczpospolitą i Japonię.

 

Artykuł "Pierwsza Dama RP z wizytą w Japonii – odnawianie więzi" został opublikowany w języku angielskim w "The Japan Times" 13 kwietnia 2012 roku

Poleć znajomemu