| | |
A | A | A
Wtorek, 29 maja 2012

Pierwsza Dama z wizytą w Chinach

Pierwsza Dama przed wylotem do Pekinu   |   Pierwsza Dama przed wylotem do Pekinu Pierwsza Dama przed wylotem do Pekinu Pierwsza Dama przed wylotem do Pekinu Odprawa paszportowa Małżonki Prezydenta RP w hali odlotów na Lotnisku Chopina w Warszawie Pierwsza Dama przed wylotem do Pekinu Pierwsza Dama przed wylotem do Pekinu Pierwsza Dama przed wylotem do Pekinu witana na pokładzie przez kapitana Tadeusza Wronę

Utrzymywanie dynamiki w polsko-chińskich relacjach - taki jest cel wizyty Anny Komorowskiej w Chinach. Pierwsza Dama we wtorek udała się do Pekinu.

 

Małżonka Prezydenta RP powiedziała dziennikarzom przed wylotem, że cieszy się, iż może uczestniczyć w pierwszym locie PLL LOT z Warszawy do Pekinu. Samolot wystartował po południu z warszawskiego Lotniska Chopina. Maszynę pilotował kapitan Tadeusz Wrona.

 

Anna Komorowska podczas kilkudniowej podróży do Chin spotka się m.in. z prezes Ogólnochińskiej Federacji Kobiet Chen Zhili i wiceprezes jednej z chińskich fundacji charytatywnych China Soong Ching Ling Foundation Tang Wensheng.

 

Odnosząc się do oczekiwań związanych z wizytą Pierwszej Damy w Pekinie, Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała, że chodzi przede wszystkim o "utrzymywanie dynamiki kontaktów w relacjach polsko-chińskich". Jak przypomniała, podczas wizyty prezydenta Komorowskiego w Pekinie w grudniu 2011 roku między Polską a Chinami ustanowiono partnerstwo strategiczne.

 

Wyjazd Anny Komorowskiej do Pekinu wiąże się również z inauguracją bezpośrednich połączeń lotniczych między Warszawą a Pekinem. Uruchomienie tych połączeń stanowi wypełnienie listu intencyjnego pomiędzy PLL LOT i Air China, podpisanego podczas ubiegłorocznej wizyty Bronisława Komorowskiego w Pekinie.

 

Podczas wizyty w Chinach - w czwartek - Pierwsza Dama będzie uczestniczyć w organizowanym przez siebie w ambasadzie RP w Pekinie pokazie biżuterii polskich projektantów wykonanej m.in. z bursztynu i krzemienia pasiastego.

 

W piątek spotka się również ze studentami polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych i polskimi studentami w Pekinie.

 

W grudniu podczas wizyty w Pekinie polskiego prezydenta oficjalnej delegacji towarzyszyło 20 rektorów polskich uczelni, którzy m.in. podczas forum akademickiego prezentowali polską ofertę edukacyjną oraz starali się zwiększyć zainteresowanie Chińczyków studiowaniem w naszym kraju.

 

W planach wizyty Anny Komorowskiej - w piątek - jest też spotkanie z wiceprezes fundacji China Soong Ching Ling Foundation Tang Wensheng. Fundacja ta zajmuje się pomocą charytatywną, ze szczególnym naciskiem na pomoc dzieciom i prowadzi dziesiątki programów pomocowych w Chinach.

 

W niedzielę Pierwsza Dama obejrzy mecz reprezentacji artystów polskich i chińskich, następnie mecz dzieci ze szkół pekińskich, a potem rozgrywki między reprezentacją dyplomatów polskich i mediów chińskich.

 

Podczas grudniowej wizyty Komorowskiego w Pekinie podpisano kilkanaście umów - w tym m.in. opiewającą na kwotę 3,5 miliarda dolarów umowę pomiędzy KGHM Polska Miedź a China Minmetals - w zakresie zwiększenia dostaw miedzi oraz umowę dotyczącą sprzedaży Huty Stalowa Wola.

 

Cztery miesiące później do Polski przyjechał premier Chin, który zapowiedział m.in. działania na rzecz zwiększenia wymiany handlowej - do 100 miliardów dolarów do 2015 roku - z Europą Środkową; zapowiedział też m.in. utworzenie komitetu ds. współpracy przemysłowej z Polską. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu