Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 września 2012

Pierwsza Dama na wystawie „Czasu nikt nie zatrzyma”

Pierwsza Dama na otwarciu wystawy „Czasu nikt nie zatrzyma”   |   Pierwsza Dama na otwarciu wystawy „Czasu nikt nie zatrzyma” Pierwsza Dama na otwarciu wystawy „Czasu nikt nie zatrzyma” Pierwsza Dama na otwarciu wystawy „Czasu nikt nie zatrzyma” Pierwsza Dama na otwarciu wystawy „Czasu nikt nie zatrzyma” Pierwsza Dama na otwarciu wystawy „Czasu nikt nie zatrzyma”

W środę, w Centralnej Bibliotece Wojskowej, Anna Komorowska wzięła udział w uroczystym otwarciu wystawy „Czasu nikt nie zatrzyma” poświęconej śp. kpt. Irenie Anders.

 

Podczas uroczystości córka Władysława Andersa przekazała pamiątki po ojcu i zachowane związane z nim dokumenty do Centralnego Archiwum Wojskowego i Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum miało dotychczas tylko jedną pamiątkę po generale: cukiernicę, którą otrzymał w 1935 roku po zwycięstwie w zawodach hippicznych.

 

Wystawa pokazuje drogę artystyczną Ireny Anders i jej życie po 1948 r., kiedy stała się żoną generała. Na wystawie w Centralnej Bibliotece Wojskowej znalazły się prywatne fotografie i dokumenty z życia Ireny Anders, prezentowane są także jej stroje sceniczne, płyty z nagraniami jej piosenek oraz oryginalne fotografie z filmu "Wielka droga" z 1946 roku, w którym zagrała główną rolę.

 

Irena Anders (ps. artystyczny Renata Bogdańska) urodziła się w 1920 roku w czeskiej miejscowości Bruntal koło Ołomuńca. Od 1926 mieszkała we Lwowie, gdzie studiowała śpiew i grę na fortepianie w Polskim Towarzystwie Muzycznym. Po wybuchu II wojny światowej występowała z zespołem muzycznym Henryka Warsa, dając liczne koncerty w ZSRS. Działalność artystyczną kontynuowała w zespole "Polska Parada", występując m.in. przed żołnierzami 2. Korpusu Polskiego. Przeszła szlak bojowy z armią Władysława Andersa, począwszy od Buzułuku, przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch.

 

Irena Anders wystąpiła w polsko-włoskim filmie "Wielka droga" (reż. Michał Waszyński, prod. Ośrodek Kultury i Prasy II Korpusu Polskiego 1946) o losach Polaków podczas II wojny światowej. Po wojnie zamieszkała w Wielkiej Brytanii. W 1948 roku wyszła za mąż za gen. Władysława Andersa. Współpracowała jako artystka z Marianem Hemarem i Feliksem Konarskim. Występowała przed Polonią w Wielkiej Brytanii, Francji i Izraelu, a także w rozgłośni BBC (w latach 1958-1962) i Radiu Wolna Europa (w kabarecie Mariana Hemara).

 

Irena Anders zmarła 29 listopada 2010 w Londynie. Została pochowana przy mężu na cmentarzu na Monte Cassino.

 

Wystawę "Czasu nikt nie zatrzyma" w Centralnej Bibliotece Wojskowej będzie można oglądać do połowy października. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu