| | |
A | A | A
Środa, 3 października 2012

Szejkini Kataru w Polsce

  |   Szejkini Kataru w Polsce Szejkini Kataru w Polsce Szejkini Kataru w Polsce Szejkini Kataru w Polsce Szejkini Kataru w Polsce Uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru Orderem Uśmiechu Uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru Orderem Uśmiechu Uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru Orderem Uśmiechu Uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru Orderem Uśmiechu Uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru Orderem Uśmiechu Uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru Orderem Uśmiechu Uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru Orderem Uśmiechu Uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru Orderem Uśmiechu Szejkini Kataru w Polsce Szejkini Kataru w Polsce

Szejkini Mozah Bint Nasser z Państwa Kataru odebrała w środę Order Uśmiechu. Szejkini złożyła wizytę w Polsce na zaproszenie Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polski oraz Rzecznika Praw Dziecka.

 

Przed południem Pierwsza Dama powitała w Pałacu Prezydenckim małżonkę emira Kataru.

 

Później w Łazienkach odbyła się uroczystość odznaczenia Jej Wysokości Orderem Uśmiechu. Wzięli w niej udział Anna Komorowska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a także kawalerowie Orderu Uśmiechu, przedstawiciele rządu i parlamentu. 

 

- Wasza Wysokość od lat podejmuje wiele starań, by życie dzieci było szczęśliwsze, a dzieci, które chorują, łatwiej chorobę znosiły - powiedziała Pierwsza Dama. Podkreśliła, że królowa podejmuje działania na rzecz edukacji i zdrowia dzieci nie tylko w Katarze, ale na całym świecie.

 

- Jestem bardzo szczęśliwa, że polskie dzieci doceniły działalność Waszej Wysokości - dodała Anna Komorowska, która wręczała Order królowej.

 

Małżonka emira Kataru podziękowała dzieciom, które zgłosiły jej kandydaturę do Orderu Uśmiechu, a w szczególności siedmioletniej Oli, która była na uroczystości.

 

Podkreśliła, że wciąż ok. 60 mln dzieci nie może chodzić do szkoły. Dodała, że 28 mln z nich mieszka na obszarach, w których toczą się konflikty zbrojne. - Większość z nich niestety w moim regionie: Afganistanie, Syrii, Jemenie, Sudanie, Strefie Gazy - powiedziała. Jak zaznaczyła, od 20 lat walczy o to, by prawo do edukacji było prawem każdego dziecka. - To kapitał, którego nikt nam nie odbierze - dodała.

 

Marek Michalak,  kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, poinformował, że o Order dla królowej wnioskowały dzieci z chorobą nowotworową. Przypomniał, że odznaczenie przyznawane jest wyłącznie na wniosek dzieci; to one wychodzą z inicjatywą.

 

Małżonka emira Kataru m.in. założyła i wspiera finansowo Centrum "Shafallah" na rzecz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, z zespołem Downa oraz dzieci autystycznych. Z jej inicjatywy i dzięki jej finansowemu zaangażowaniu powstało też Centrum Onkologii Dziecięcej w Bejrucie. Pomaga też finansowo szpitalom dziecięcym na całym świecie. Jest założycielką Katarskiej Fundacji na rzecz ochrony kobiet i dzieci, a także fundatorką pierwszego w krajach arabskich edukacyjnego kanału telewizyjnego dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Fundacja Szejkini Mozah Bint Nasser wspiera sieroty w krajach Afryki i Azji.

 

Order Uśmiechu, na wniosek dzieci przyznano ponad 900 osobom z przeszło 45 krajów świata, wśród odznaczonych są m.in.: Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Nelson Mandela, Irena Sendlerowa, Irena Kwiatkowska, Anna Dymna, Astrid Lindgren, Ewa Szelburg-Zarembina, ks. Jan Twardowski, prof. Zbigniew Religa, prof. Alicja Chybicka. Ponad 50 szkół i placówek edukacyjnych nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

 

W 1979 r., ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę.

(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu