| | |
A | A | A
Środa, 24 października 2012

Spotkanie z Pierwszą Damą Republiki Korei

Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska spotkała się w środę w Seulu z Pierwszą Damą Republiki Korei Kim Yoon-ok. Spotkanie w Pałacu Prezydenckim miało wyjątkowy charakter, gdyż Małżonka Prezydenta Republiki Korei niezmiernie rzadko podejmuje zagranicznych gości osobiście, bez obecności męża.


Panie rozmawiały o relacjach łączących Polskę i Koreę, zgodnie podkreśliły, iż mimo oddalenia geograficznego oba państwa łączy bardzo wiele, w tym podobieństwo tragicznych losów historycznych, a co za tym idzie – podobna wrażliwość w wielu dziedzinach, która przekłada się m. in. na odbiór sztuki. Panie rozmawiały o polsko – koreańskiej wymianie kulturalnej.

 

W październiku zostało zorganizowanych w Republice Korei prawie 20 wydarzeń promujących Polskę i jej kulturę. W Warszawie natomiast odbył się Pierwszy Koreański Festiwal Kultury. Anna Komorowska podkreśliła, iż kultura jest kluczem do wzajemnego poznania się obu narodów i wyraziła satysfakcję, że to właśnie w Polsce powstało – jako jedno z pierwszych w Europie – Centrum Kultury Koreańskiej.

Wieczorem Anna Komorowska wzięła udział w przyjęciu z okazji rozpoczęcia Konferencji Spotkanie Trzech Polonistyk. Podczas uroczystości Pierwsza Dama wygłosiła okolicznościowe przemówienie:

 

Szanowni Państwo,


Jest dla mnie ogromną przyjemnością, że przy okazji mojej pierwszej wizyty w Republice Korei mogę uczestniczyć w Konferencji Trzech Polonistyk na Uniwersytecie Hankuk.


Dzisiejsze uroczyste przyjęcie, które inauguruje Konferencję, pozwala mi podziękować za niezwykłą gościnność, z jaką spotykam się w Korei. Czuję się zaszczycona wszystkimi gestami sympatii i akceptacji, którymi jestem darzona od momentu przybycia do Państwa kraju. Dziękuję bardzo wszystkim organizatorom rozpoczynającej się Konferencji, a w szczególności Pani prof. Choi Sung Eun oraz Panu prof. Cheong Byung Kwon, profesorom, a także pracownikom Ambasady RP w Seulu na czele z Panem Ambasadorem Krzysztofem Majką z Małżonką.


W 2007 roku w Katedrze Polonistyki Uniwersytetu Hankuk odbyła się Międzynarodowa Konferencja naukowa pt. „Studia Polonistyczne w Azji”, która zapoczątkowała regularne spotkania wydziałów polonistycznych z Chin, Japonii i Korei. Cieszę się, że po pierwszym spotkaniu w Japonii w 2009 r.  i drugim w Chinach w 2010 r., tegoroczne trzecie ma miejsce w Korei. Ten zjazd polonistów pokazuje, że język polski, wyprzedzający wiele regionalnych inicjatyw społecznych politycznych i gospodarczych, jest przykładem współpracy, która niweluje wszelkie różnice i podziały.


Dziękuję bardzo za uwagę i jest mi niezmiernie miło, że jutro będę obecna na Uniwersytecie Hankuk, gdzie poznam środowisko tej znanej seulskiej uczelni.  

Poleć znajomemu