| | |
A | A | A
Wtorek, 4 grudnia 2012

Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka

Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka z udziałem Pierwszej Damy   |   Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka z udziałem Pierwszej Damy Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka z udziałem Pierwszej Damy Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka z udziałem Pierwszej Damy Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka z udziałem Pierwszej Damy

Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska otworzyła we wtorek Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka. Pierwsza Dama jest Przewodniczącą Komitetu Honorowego obchodów Roku Janusza Korczaka.

 

Pierwszy dzień kongresu odbywa się w Belwederze; rozpoczęła go konferencja naukowa "Prawo dziecka do szacunku - wyzwania XXI wieku". Uczestnicy kongresu mają podpisać tzw. Deklarację Warszawską, przypominająca o spuściźnie Korczaka.

 

Pierwsza Dama Anna Komorowska powiedziała, że ma nadzieję, iż idea Korczaka po zakończeniu roku będzie nadal realizowana. - Mam nadzieję, że po tym roku będzie głoszona co raz głośniej, coraz wyraźniej i coraz bardziej będzie wprowadzana w życie - mówiła podczas otwarcia konferencji.

 

Kongres odbywa się w Warszawie w dniach 4-6 grudnia 2012 r. i stanowi zwieńczenie Roku Janusza Korczaka. Spotkają się na nim autorytety w dziedzinie praw dziecka, badacze i popularyzatorzy myśli korczakowskiej w Polsce i na świecie. Uczestnicy Kongresu mają dyskutować i wymieniać opinie na temat praw dziecka, idei korczakowskich i ich recepcji we współczesnym świecie. Organizatorem jest Rzecznik Praw Dziecka.

 

Sesje kongresu odbędą się też w Sejmie i Senacie oraz warszawskim dawnym Domu Sierot założonym przez Korczaka. W ramach Kongresu zaplanowano m.in. Dziecięcy Sąd Korczakowski, uhonorowanie wychowawców odznaczeniami państwowym w Pałacu Prezydenckim, musical "Korczak" w wykonaniu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

 

Od początku 2012 r. w ramach obchodów Roku Korczaka zrealizowano wiele projektów promujących prawa dziecka, m.in. konferencje, warsztaty, wystawy i konkursy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. ( PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu