| | |
A | A | A
Środa, 27 listopada 2013

Małżonka Prezydenta RP wręczyła stypendia pomostowe

Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe   |   Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe Małżonka Prezydenta wręczyła stypendia pomostowe

Ponad 30 młodych ludzi odebrało z rąk Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej stypendia pomostowe Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. XII edycję Programu Stypendiów Pomostowych zainaugurowano w środę w Warszawie. W uroczystości udział wziął także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

 

- Ta inicjatywa jest pomocną dłonią, wyciągniętą do młodych, ambitnych i odważnych ludzi - tak o programie stypendiów pomostowych mówiła Anna Komorowska, która tegoroczną edycję objęła honorowym patronatem. - Przysłowie rzymskie mówi: audaces fortuna iuvat, co znaczy: szczęście sprzyja odważnym. Jesteście odważni, bo po pierwsze - mimo obiektywnych, poważnych trudności zdecydowaliście się kontynuować naukę, a to dowód dużej odwagi. Odważyliście się też zwrócić o pomoc po stypendium, nie baliście się tego, nie wstydziliście się - powiedziała podczas inauguracji programu w Pałacu Prezydenckim.

 

Program Stypendiów Pomostowych objął w tym roku 1300 osób. We wcześniejszych edycjach przyznano niemal 17 tys. stypendiów. Stypendium na I rok nauki na dziennych studiach magisterskich otrzymało ponad 12 tysięcy absolwentów szkół średnich, w tym 821 w ramach obecnej, XII edycji.

 

Program Stypendiów Pomostowych został zainicjowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w 2002 roku. Jego adresatami są maturzyści przyjęci na I rok dziennych studiów magisterskich, pochodzący ze wsi i małych miast, zwłaszcza dzieci z rodzin pracowników byłych PGR. O stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie mogą się ubiegać maturzyści z rodzin o niskich dochodach, osiągający bardzo dobre wyniki w nauce.

 

- Program otwiera przed uczniami szkół średnich perspektywę uzyskania stypendium od zaraz, od pierwszego miesiąca studiów, co z pewnością wielu z nich zachęca do przekroczenia trudnego progu szkoły wyższej mimo trudnych warunków materialnych w rodzinie - podkreślił prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński.

 

Stypendyści, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, mają też szansę na wsparcie w kolejnych latach: na drugi rok studiów - w ramach konkursu "Prymus". Mogą się też ubiegać o stypendia korporacyjne na trzeci i czwarty rok studiów, stypendia w ramach inicjatywy "Studiuj za Granicą", staże w renomowanych amerykańskich firmach (dzięki Polsko-Amerykańskiej Inicjatywie Stażowej) oraz stypendia doktoranckie.

 

Fundatorem stypendiów jest koalicja różnych organizacji i instytucji, w tym także sieci blisko 100 organizacji pozarządowych - podkreślił Koźmiński. Na realizację dwunastu edycji partnerzy przeznaczyli niemal 78 mln zł. (PAP)

 

Poleć znajomemu