| | |
A | A | A
Wtorek, 28 stycznia 2014

Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy"

  |   Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy" Anna Komorowska na 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy"

W gdyńskim porcie wojennym odbyły się we wtorek obchody 20. rocznicy podniesienia bandery na ORP "Śniardwy". W uroczystościach wzięła udział m.in. Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, która jest matką chrzestną trałowca.

 

Oprócz Pierwszej Damy w uroczystościach uczestniczyli m.in. inspektor ds. Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych wiceadmirał Ryszard Demczuk oraz kontradmirał Krzysztof Teryfter - dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, w skład której wchodzi ORP "Śniardwy".

 

Na pokładzie ORP "Śniardwy" Anna Komorowska spotkała się z załogą, a następnie - przy silnym wietrze i zadymce - odbyła krótki rejs okrętem po akwenie gdyńskiego portu. Na zakończenie rejsu jednostka wpłynęła do Basenu Prezydenta i zacumowała przy nabrzeżu, gdzie pierwsza dama spotkała się z dziennikarzami.

 

- Świetny okręt, świetna załoga - powiedziała mediom Pierwsza Dama zapytana o to, jak się czuje, jako matka chrzestna ORP "Śniardwy". Jak mówiła, często spotyka się z załogą okrętu. - Przynajmniej raz w roku - powiedziała, dodając, że zawsze miło wspomina te spotkania, a mają one miejsce najczęściej przy okazji rocznicy chrztu.

 

Podniesienie biało-czerwonej bandery na ORP "Śniardwy" miało miejsce 28 stycznia 1994 r.

 

ORP "Śniardwy" jest jednym z czterech trałowców bazowych projektu 207 M, jakimi dysponuje Marynarka Wojenna. Jednostki te zostały zbudowane w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w latach 1991-1994. Dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego, są to jednostki mało magnetyczne i używa się ich głównie do poszukiwania i niszczenia min.

 

Trałowce projektu 207 M to zmodernizowana wersja okrętów 207 P. Zastosowano na nich nowszej generacji wyposażenie hydrolokacyjne, trałowe i artyleryjskie. Jednostki typu 207 M mają 38,5 metra długości i 7,2 metra szerokości. Mogą osiągać prędkość do 14 węzłów.

 

Anna Komorowska jest też matką chrzestną statku ratowniczego "Pasat", który zwodowano i ochrzczono we wrześniu 2010 r. Jednostka ta została zbudowana w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Dyrekcja stoczni informowała, że była to wówczas najnowocześniejsza jednostka ratownicza na Morzu Bałtyckim i jedna z najnowocześniejszych w Europie. (PAP)

 

Poleć znajomemu