| | |
A | A | A
Wtorek, 27 maja 2014

Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu

  |   Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu Małżonka Prezydenta na otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej w Supraślu

Pracownię Filmoteki Szkolnej otwarto we wtorek w Liceum Plastycznym w Supraślu k. Białegostoku. To 12. tego typu pracownia w kraju. W uroczystości wzięła udział Małżonka Prezydenta Anna Komorowska.

 

Pierwsza Dama wzięła też udział w warsztatach towarzyszących otwarciu Filmoteki , m.in. warsztatach dziennikarskich i krytyki filmowej.

 

Pracownie Filmoteki Szkolnej to inicjatywa, za pośrednictwem której Polski Instytut Sztuki Filmowej upowszechnia edukację filmową w szkołach. Pracownie mają działać w każdym województwie, do końca czerwca powstaną jeszcze w czterech województwach. W ramach projektu każda ze szkół otrzymuje profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów online. Z pracowni mogą korzystać wszyscy uczniowie.

 

Anna Komorowska oceniła we wtorek, że pracownia w województwie podlaskim powstała w miejscu ważnym kulturowo. Powiedziała też, że w supraskiej szkole młodzież i grono pedagogiczne jest wrażliwe na sztukę, a dzięki sprzętowi, który liceum otrzymało w ramach programu, będzie mogło się rozwijać.

 

Jak mówiła pełnomocniczka dyrektora PISF ds. upowszechniania kultury filmowej Anna Sienkiewicz-Rogowska, rozpoczęty w 2009 roku projekt Filmoteka Szkolna zakładał dostarczenie do szkół w całym kraju pakietu filmów, z którego mieli korzystać uczniowie i nauczyciele, ale - jak dodała - okazało się, że to nie wystarczy. Mówiła, że nauczycielom brakuje wsparcia merytorycznego, aby poprowadzić lekcje filmowe. Stąd właśnie pomysł na pracownie.

 

- Naszym celem jest pokazanie, że film jest pełnoprawnym dziełem kultury, nadaje się do tego, by używać go jako ilustracj czy jako główny temat zajęć na lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze - powiedziała Sienkiewicz-Rogowska. Dodała, że zależy jej też, by nauczyć młodzież języka filmowego. Jej zdaniem to także okazja do zapoznania młodych ludzi z dorobkiem polskiego kina.

 

Opiekunami merytorycznymi Pracowni Filmoteki Szkolnej będą nauczyciele - liderzy Filmoteki Szkolnej, którzy podjęli się nie tylko prowadzenia lekcji przedmiotowych dla uczniów z danej szkoły, ale także warsztatów dla nauczycieli i młodzieży z całego regionu.

 

W ramach programu Filmoteka Szkolna 14 tys. gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ma otrzymać bezpłatny dostęp online do ponad 100 polskich produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Pracownie Filmoteki Szkolnej oferują również bibliotekę filmów i nowoczesne narzędzia dydaktyczne. Filmy będą dostępne przez stronę www.filmotekaszkolna.pl.

 

Otwarta formuła Filmoteki Szkolnej umożliwia nauczycielom prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób, zarówno w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym (koła zainteresowań, szkolne dyskusyjne kluby filmowe).

 

Program Filmoteka Szkolna realizowany jest we współpracy z instytucjami partnerskimi zrzeszonymi w Koalicji dla Edukacji Filmowej, m.in.: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawską Szkołą Filmową, Fundacją Generator, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Prowadzone są warsztaty metodyczne i filmoznawcze, zajęcia operatorskie, montażowe i aktorskie. Ponadto organizowane są konkursy filmowe i recenzenckie oraz filmowe gry miejskie. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu