| | |
A | A | A
Sobota, 7 czerwca 2014

Uroczystości objęcia urzędu przez nowego Prymasa Polski

  |   Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa Uroczystości objęcia urzędu przez nowego prymasa

W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gnieźnie odbyły się w sobotę uroczystości związane z objęciem archidiecezji gnieźnieńskiej i urzędu prymasa przez abp. Wojciecha Polaka. Wzięła w nich udział Małżonka Prezydenta RP i Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski. Obecny był też minister Maciej Klimczak.

 

Na mszę św. do archikatedry gnieźnieńskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przybyli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim na czele, przedstawiciel Kościołów chrześcijańskich i związków religijnych. Obecni byli również prymasi seniorzy: abp Henryk Muszyński i abp Józef Kowalczyk. Do katedry przybyły setki pielgrzymów z całej metropolii gnieźnieńskiej, a także z całego kraju.


Zobacz także: Gratulacje dla Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka Szef KPRP na zakończenie mszy św. odczytał list skierowany przed Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


- Nie kryję satysfakcji, że z woli Jego Świątobliwości Papieża Franciszka godność tę otrzymał Pasterz dysponujący tak bogatym doświadczeniem, człowiek dialogu wyczulony na problematykę społeczną, otwarty na rozmowę o najtrudniejszych sprawach Kościoła i człowieka we współczesnym świecie. Jestem przekonany, że takt i roztropność, jakie cechują posługę Księdza Arcybiskupa, nadal będą umacniać autorytet Kościoła w Polsce - napisał prezydent.


Bronisław Komorowski zaznaczył, że zarówno Kościół, jak i naród – który Prymas Tysiąclecia nazywał rodziną rodzin – potrzebują dzisiaj zdecydowanych inicjatyw na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży, a także na rzecz osób społecznie i ekonomicznie wykluczonych. - Jestem przekonany, że zarówno Polsce, jak i integrującej się coraz pełniej Europie jest dziś bardzo potrzebna wrażliwość i solidarność sumień - podkreślił.
 

Nowy metropolita gnieźnieński i prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślał w homili, że choć jego misja wpisuje się w ludzkie ograniczenia, to chciałby, aby "piękno Ewangelii zostało lepiej dostrzeżone i przyjęte przez wszystkich". Zaprosił wiernych do współpracy mówiąc, że chce "słuchać wszystkich". - Pragnę też, by celem naszego wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, naszego posługiwania, naszego życia i działania w Kościele gnieźnieńskim, naszej wspólnej drogi, była (...) realizacja misyjnego marzenia o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich - powiedział abp Polak. - Chcę być dla was, z wami i pomiędzy wami "dla postępu i radości w wierze" - podkreślił.
 

Prymas Polski, według statutu Konferencji Episkopatu Polski, ma pierwszeństwo wśród polskich biskupów. Jest również z urzędu członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

 

49-letni abp Wojciech Polak zastąpił na tym stanowisku abp. Józefa Kowalczyka, który zgodnie z prawem kanonicznym po ukończeniu 75 lat przeszedł na emeryturę.
(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu