| | |
A | A | A
Czwartek, 14 sierpnia 2014

Spotkanie Anny Komorowskiej z uczniami Liceum Humanistycznego w Mińsku

  |   Spotkanie Anny Komorowskiej z uczniami Liceum Humanistycznego w Mińsku Spotkanie Anny Komorowskiej z uczniami Liceum Humanistycznego w Mińsku Spotkanie Anny Komorowskiej z uczniami Liceum Humanistycznego w Mińsku Spotkanie Anny Komorowskiej z uczniami Liceum Humanistycznego w Mińsku Spotkanie Anny Komorowskiej z uczniami Liceum Humanistycznego w Mińsku Spotkanie Anny Komorowskiej z uczniami Liceum Humanistycznego w Mińsku Spotkanie Anny Komorowskiej z uczniami Liceum Humanistycznego w Mińsku

Uczniowie Niezależnego Liceum Humanistycznego im. Jakuba Kołasa w Mińsku byli w czwartek gośćmi Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej w Belwederze.

 

Liceum zostało utworzone z inicjatywy naukowej i twórczej inteligencji Białorusi we wrześniu 1990 roku jako jedyna szkoła, w której wszystkich przedmiotów uczono po białorusku. Jego nauczyciele byli autorami nowatorskich projektów dotyczących reformy edukacji i ściśle współpracowali z zagranicą. W 2003 roku szkoła została zdelegalizowana przez władze ze względów politycznych. Uczniowie stracili budynek, bibliotekę, wyposażenie. Szkoła w dalszym ciągu funkcjonuje. Uczy się w niej około stu licealistów w wieku 13-17 lat. Lekcje odbywały się najpierw w kilku rozsianych po mieście, wynajmowanych mieszkaniach prywatnych, a obecnie w wynajętym podmiejskim domu.

 

Dyrekcja szkoły organizuje letnie sesje edukacyjnych za granicą. Uczniowie realizują wówczas część programu naukowego oraz wychowawczego i integrują się. Od dziesięciu lat przyjeżdżają latem do Polski, do Gdańska – na zaproszenie władz miasta i do Warszawy na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej, wspieranego przez władze miasta, województwa oraz inne instytucje, firmy i osoby prywatne.

 

Po spotkaniu z Pierwszą Damą dzieci zwiedziły Belweder. Miały także okazję obejrzeć wystawę poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu.

 

Poleć znajomemu