| | |
A | A | A
Czwartek, 25 września 2014

Anna Komorowska w Nowym Jorku na konferencji poświęconej autyzmowi

  |   Anna Komorowska w Nowym Jorku na konferencji poświęconej autyzmowi (fot. Jacek Turczyk/PAP) Anna Komorowska w Nowym Jorku na konferencji poświęconej autyzmowi (fot. Jacek Turczyk/PAP) Anna Komorowska w Nowym Jorku na konferencji poświęconej autyzmowi (fot. Jacek Turczyk/PAP)

Pierwsza Dama Anna Komorowska uczestniczyła w czwartek w konferencji poświęconej autyzmowi, której patronuje żona sekretarza generalnego ONZ.

 
- Już po raz siódmy, przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, odbywa się konferencja poświęcona autyzmowi, propagowaniu wiedzy o tej chorobie i najlepszych rozwiązań dla osób nią dotkniętych - powiedziała PAP Anna Komorowska.
 
Pierwsza dama podkreśliła, że już parokrotnie spotykała się z osobami, którym bliski jest problem autyzmowi - lekarzami, przedstawicielami fundacji czy wolontariuszami.
 
W czerwcu tego roku, w ramach podsumowania projektu "Miesiąc wiedzy na temat autyzmu", spotkała się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji propagujących wiedzę na temat autyzmu. Podczas wizyt małżonki sekretarza generalnego ONZ oraz duńskiej księżnej Marii Elżbiety odwiedziła Pierwsze Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne Fundacji SYNAPSIS.
 
- Autyzm to problem ciągle rosnący, a dramat polega na tym, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie skąd bierze się ta choroba - podkreśliła Małżonka prezydenta.
 
Oczywiście - jak zaznaczyła - im wcześniej autyzm zostanie zdiagnozowany, tym wcześniej można podjąć specjalistyczne zajęcia, które pozwolą choremu jak najlepiej funkcjonować w społeczeństwie .
 
Anna Komorowska powiedziała, że zmartwieniem rodziców dzieci chorych na autyzm jest także to, jak będą one funkcjonować, gdy będą dorosłymi.
 
Pierwsza Dama złożyła też wizytę w Fundacji Kościuszkowskiej. Założona w 1925 roku  Fundacja Kościuszkowska ma na celu pogłębianie więzi  między Polską  i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową.  Na stypendia i granty dla polskich i amerykańskich studentów, naukowców, profesjonalistów i artystów  oraz promocję kultury polskiej w Ameryce, Fundacja przeznacza około 1 miliona dolarów rocznie. Przyznając stypendia stwarza pole do działalności dla tych Polaków, którzy  mogą mieć wpływ na bieg historii. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu