| | |
A | A | A
Środa, 22 października 2014

Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku

  |   Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku Gala Konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku

W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę wieczorem gala konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. W uroczystości udział wzięła Małżonka Prezydenta RP.

 

Nagrodę główną w konkursie otrzymała spółdzielnia socjalna Opoka, która zajmuje się m.in. cateringiem. W kategorii Pomysł na Rozwój doceniono mielecką Wyspę Przygód, specjalizującą się w organizacji zabaw dla dzieci.

 

Anna Komorowska gratulując finalistom i laureatom powiedziała: Mam nadzieję, że staniecie się Państwo przykładem, że siła i energia, która z was emanuje, zainspiruje innych do podejmowania działań w obszarze ekonomii społecznej.  Pierwsza Dama podkreśliła, jak ważne i cenne jest łączenie wrażliwości społecznej z umiejętnością prowadzenia biznesu.

 

Konkurs na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku odbywa się po raz czwarty, organizuje go Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE). Celem jest promowanie i wspieranie przedsiębiorstw łączących działalność biznesową z celem społecznym. Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Bronisław Komorowski. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział także minister Irena Wóycicka oraz prezydencki doradca Henryk Wujec.

 

Nagrody finansowe przyznawane są w kategoriach: Przedsiębiorstwo Społeczne Roku oraz Pomysł na rozwój. O nagrodzie decyduje zespół ekonomicznych i społecznych ekspertów konkursu.

 

W tym roku laureatami w kategorii pierwszej zostali Opoka (nagroda główna) - spółdzielnia prowadząca kawiarnię w Jarosławcu i restaurację w Kluczach, która uczestniczy w akcji dożywiania osób z rodzin najuboższych i przygotowuje dla nich 200 posiłków dziennie, oraz Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej, założony przez Fundację "Praca dla Niewidomych" ze Stanisławowa na Mazowszu, który zatrudnia 53 osoby niepełnosprawne, oferuje usługi cateringowe i sprzedaje produkty z własnych upraw ekologicznych. Laureatem została również Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna PANATO - założona w 2012 r. przez grupę młodych ludzi, projektantów wnętrz i wzornictwa przemysłowego, rękodzieła.

 

W kategorii Pomysł na Rozwój zwyciężyła spółdzielnia socjalna Wyspa Przygód, która organizuje zabawy dla dzieci, prowadzi awaryjne pogotowie "Niania potrzebna natychmiast!" oraz bezpłatne szkolenia dla osób bezrobotnych.

 

Nagrodę publiczności (w tej kategorii zwycięzcę typowano w głosowaniu internetowym) zdobyła Arte Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna, która zajmuje się usługami budowlanymi, pielęgnacją zieleni, zdobieniem naczyń ceramicznych i produkcją gadżetów czy materiałów reklamowych.

 

Głównym zadaniem przedsiębiorstw społecznych, zamiast pomnażania zysku, jest integracja społeczno-zawodowa osób wykluczonych społecznie lub będących w trudnej sytuacji na rynku pracy. Firmy społeczne pomagają najczęściej osobom z niepełnosprawnościami, ludziom, którzy przeszli terapię i wyszli z uzależnień lub odbyli kary więzienia, ale także imigrantom i osobom przewlekle chorym. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu