| | |
A | A | A
Piątek, 24 października 2014

Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy Olgi Boznańskiej

  |   Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska" Małżonka Prezydenta na otwarciu wystawy pt. "Olga Boznańska"

Anna Komorowska uczestniczyła w piątek w otwarciu wystawy prac Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa, odbywająca się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, inauguruje obchody 150-lecia urodzin artystki i 75-lecia jej śmierci.

 

Pochodząca z Krakowa Olga Boznańska (1865-1940) była jedną z najznakomitszych artystek europejskich. Większość życia spędziła za granicą, w Monachium i w Paryżu, gdzie osiadła na stałe i gdzie zmarła. Obok jej dzieł w Muzeum Narodowym wystawione zostały obrazy artystów, których twórczość była dla niej inspiracją m.in. Diego Velazqueza, Edouarda Maneta, Jamesa McNeilla Whistlera.

 

W Gmachu Głównym zaprezentowano 173 obrazy Boznańskiej, w tym dzieła najczęściej wystawiane i reprodukowane jak "Dziewczynka z chryzantemami", a także te nigdy wcześniej w Polsce nie pokazywane jak "Dziewczynka z biała chusteczką" i "Bretonka".

 

Wystawa potrwa w Krakowie do 1 lutego, później będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu