Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 17 grudnia 2014

Spotkanie małżonek prezydentów z organizacjami wspierającymi Ukrainę

  |   Spotkanie z kadrą lekarską oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy okazali wsparcie Ukrainie Spotkanie z kadrą lekarską oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy okazali wsparcie Ukrainie Spotkanie z kadrą lekarską oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy okazali wsparcie Ukrainie Spotkanie z kadrą lekarską oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy okazali wsparcie Ukrainie Spotkanie z kadrą lekarską oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy okazali wsparcie Ukrainie Spotkanie z kadrą lekarską oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy okazali wsparcie Ukrainie Spotkanie z kadrą lekarską oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy okazali wsparcie Ukrainie

Podczas wizyty Prezydenta Ukrainy w Polsce Małżonki prezydentów Polski i Ukrainy Anna Komorowska i Maryna Poroszenko spotkały się w środę w Warszawie z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych, które wspierają Ukrainę organizując m.in. pomoc humanitarną czy medyczną.

 

W zorganizowanym w Pałacu Prezydenckim spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli organizacji i instytucji organizujących wsparcie w formie pomocy eksperckiej, humanitarnej czy finansowej.

 

Anna Komorowska wyraziła nadzieję, że to spotkanie będzie impulsem do dalszej współpracy organizacji pozarządowych na rzecz pomocy Ukrainie. Podkreśliła, że Pałac Prezydencki stał się miejscem, gdzie mogli spotkać się osobiście ludzie, którzy organizując pomoc dla Ukrainy dotychczas znali się tylko z rozmów telefonicznych i maili.

 

Maryna Poroszenko złożyła podziękowania za okazaną pomoc i podkreśliła, że "sami obywatele, aktywiści i wolontariusze często w sytuacjach kryzysowych są w stanie zareagować szybciej niż instytucje państwowe".

 

- Dla nas bardzo ważne było poparcie całego świata, ale szczególnie naszego partnera i przyjaciela na Zachodzie - mówiła.

 

- Przedstawiciele społeczeństwa, którzy nie są obojętni na los Ukraińców tworzą korzenie, na których wyrasta nasza solidarność - zaznaczyła Poroszenko. Wskazywała, że Ukraina docenia pomoc Polski m.in. na rzecz reformy samorządowej, rolę mediów i prasy w kształtowaniu opinii publicznej, stypendia, dzięki którym młodzież z Ukrainy może uczyć się w Polsce, a także pomoc medyczną dla rannych.

 

Jak podkreśliła, pomoc medyczna w Polsce w ratowaniu życia i zdrowia rannych żołnierzy ukraińskich jest niezwykle istotna, ponieważ na Ukrainie z powodu niewystarczającej infrastruktury medycznej nie zawsze jest to możliwe.

 

Krzysztof Stanowski z Fundacji Solidarności Międzynarodowej przypomniał, że organizacje z Polski dotychczas brały udział w organizowaniu pomocy humanitarnej dla uchodźców, pomocy medycznej dla rannych, wspierały media na Ukrainie, organizowały apele także na skalę międzynarodową. - Ważną funkcję jaką wzięła na siebie Polska było tłumaczenie światu sytuacji na Ukrainie - mówił Stanowski.

 

Podkreślił, że oprócz dotychczasowych działań, nadal potrzebne jest ogromne wsparcie dla Ukrainy m.in. dla samorządów, mediów, ale także dla uchodźców z Krymu i wschodu Ukrainy. - Nie jesteśmy ministrami, ani urzędnikami, ale reprezentujemy setki tysięcy osób, dla których sprawa demokratyzacji Ukrainy jest ważna - mówił i dodał, że przedstawiciele organizacji są obecni w każdym zakątku Ukrainy.

 

Piotr Kosiewski z Fundacji im. Stefana Batorego ocenił, że ważne były symboliczne działania, jak apele i listy poparcia słane na Ukrainę. Przypomniał, że w przeddzień wizyty w Polsce prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki 22 polskie organizacje pozarządowe wezwały w poniedziałek rząd, instytucje prywatne i obywateli do jeszcze większego zaangażowania w sprawy Ukrainy, ponieważ kraj ten ze względu na ogrom wyzwań potrzebuje pomocy eksperckiej, humanitarnej i finansowej.

 

- Ważne jest, aby w Polsce toczyła się dyskusja publiczna o tym, co dzieje się na Ukrainie i aby jak najwięcej prawdziwych informacji docierało do opinii międzynarodowej - zaznaczył. Martyna Michalik z Fundacji Edukacja dla Demokracji opowiadała z kolei o pomocy rannym z Ukrainy w Polsce. Podziękowała Annie Komorowskiej za wizytę u rannych w szpitalu i zaznaczyła, że był to dla nich symboliczny gest, "gwarancja bezpieczeństwa".

 

Jak podkreślała, okazało się, że ranni z Ukrainy po przewiezieniu do Polski mogli liczyć nie tylko na pomoc centralną, ale także wsparcie wielu samorządów, szczególnie na ścianie wschodniej Polski. Zwróciła uwagę na ogromne zaangażowanie wolontariuszy, którzy m.in. byli pośrednikami między rannymi a polskimi lekarzami. - Było nawet więcej chętnych do pomocy niż potrzeb - zaznaczyła.

 

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim Pierwsze Damy w ramach odrębnego programu zwiedziły Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu