| | |
A | A | A
Piątek, 27 marca 2015

Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim

  |   Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim Wystawa Palm Wielkanocnych w Pałacu Prezydenckim

Pierwsza dama Anna Komorowska wzięła w piątek udział w pokazie wielkanocnych palm. Tradycyjnie wykonane, wielokolorowe palmy przyjechały z regionów w całym kraju. Wykonywanie palm jest czynnością, która jednoczy rodziny - mówiła.

 

- Tych palm by nie było, gdyby nie wszyscy ci, którzy te palmy potrafią zrobić i którzy kultywują tę prastarą tradycję - zaznaczyła Anna Komorowska dziękując zgromadzonym w Pałacu Prezydenckim artystom za podtrzymywanie zwyczaju. Życzyła, by czas wielkanocny był czasem dobrym i radosnym, czasem, w którym "odnawia się w nas nadzieja".

 

Wielokolorowe palmy prezentowane w Pałacu Prezydenckim przyjechały z regionów w całym kraju, m.in. z Warmii i Mazur, Beskidu Żywieckiego, Podlasia, Kurpiów, Podhala, Lubelszczyzny oraz Powiatu Łowickiego.

 

W Puszczy Kurpiowskiej palmy wykonywane są z zielonych części roślin - sosen, borówek, jałowca - oraz z kwiatów z kolorowej bibuły - opowiadała Wiesława Bogdańska z Muzeum Kurpiowskiego w Kadzidle. Przygotowanie wielkanocnej palmy rozpoczyna się na kilka tygodni przed świętem - kurpiowskie artystki przygotowują setki kwiatów tnąc i skręcając bibułę na podobieństwo róż. W prace angażują się całe pokolenia, babcie, mamy, dzieci, wnuczki.

 

Z najwyższych palm w Polsce słynie Lipnica Murowana w Małopolsce. Tu z kolei odbywa się konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Zasady konstrukcji palmy ściśle określa regulamin konkursu. Zgodnie z nim palmy muszą być wykonane z wiklinowych prętów. Miejsca ich łączenia zdobią kwiaty z bibuły, a na szczycie palmy umieszcza się kolorowe wstążki. Regulamin określa także sposób stawiania palmy - ważące niekiedy 100 kilogramów konstrukcje muszą być ustawione ręcznie, bez pomocy dźwigów i urządzeń mechanicznych. Gotowe palmy ustawiane są na lipnickim rynku wokół figury św. Szymona.(PAP)

Poleć znajomemu