| | |
A | A | A
Czwartek, 16 kwietnia 2015

Anna Komorowska: Musimy reagować na nienawiść w internecie

  |   Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera" Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera" Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera" Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera" Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera" Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera" Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera" Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera" Inauguracja kampanii społecznej "Przytul hejtera"

Nie możemy być obojętni wobec nienawiści werbalnej w internecie, musimy reagować, by niezgoda na takie działania była głośniejsza od nienawiści - mówiła w czwartek pierwsza dama Anna Komorowska podczas inauguracji w Pałacu Prezydenckim kampanii społecznej „Przytul hejtera”.

 

Kampania ma na celu uświadomienie młodzieży szkodliwości hejtu - czyli przemocy werbalnej w internecie oraz zaprezentowanie metod reagowania na takie zjawiska. Organizatorem akcji jest Fundacja Dzieci Niczyje, a partnerem Facebook. Honorowy patronat nad kampanią objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska. W spotykaniu wzięła też udział Sekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka.

 

Na potrzeby akcji uruchomiono stronę www.przytulhejtera.pl; są na niej dostępne telefony, pod które mogą dzwonić osoby, które są ofiarami lub świadkami przemocy w internecie i potrzebują pomocy. Na stronie umieszczono m.in. porady, co zrobić, gdy ma się do czynienia z przemocą werbalną w internecie.

 

W ramach kampanii przygotowano m.in. spot i piosenkę "Przytul hejtera". Ponadto przygotowano scenariusz zajęć dla szkół ponadgimnazjalnych; może być wykorzystywany przez nauczycieli do prowadzenia lekcji na temat przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści.

 

- Naszym zadaniem jest pochylenie się nad tymi, którzy nienawiści doświadczają, a niestety statystyki nie przynoszą nam wiadomości optymistycznych - tak duży procent osób doświadcza nienawiści werbalnej w internecie. Musi rosnąć też grono ludzi, którzy głośniej niż ta nienawiść wyrażają swój sprzeciw - mówiła podczas uroczystości Anna Komorowska.

 

Nawiązując do tytułu akcji "Przytul hejtera" małżonka prezydenta wskazywała również, że konieczne jest uświadamianie hejterom skutków ich działań. Jak mówiła, są to często osoby, które nie potrafią inaczej wyrażać swych emocji. - Dla wielu mogą być inspiracją słowa księdza Popiełuszki - "zło dobrem zwyciężaj" i to jest dokładnie ta metoda - podkreśliła Anna Komorowska.

 

- My nie możemy być wobec tego obojętni, musimy reagować, dlatego, żeby niezgoda na nienawiść była głośniejsza od nienawiści. (...) Jestem głęboko przekonana, że ta akcja, bardzo trafiona, bardzo potrzebna, przyniesie skutki - oceniła.

 

Prezes Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska wskazywała, że kampania "Przytul hejtera" wpisuje się w szerszy nurt działań Fundacji na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Według niej, akcja ma pokazać, że aby rozwiązywać problemy społeczne, nie wystarczy potępić ich sprawców, tylko trzeba zrozumieć genezę ich działań. - Tym samym sprawców trzeba też często postrzegać jako tych, którzy mają różnego rodzaju problemy-  - zauważyła. Według niej, hejterzy w internecie często nie rozumieją konsekwencji swych czynów, dlatego trzeba kierować do nich przekaz: "źle czynisz".

 

Reprezentujący Facebooka Jakub Turowski podkreślał z kolei, że dla jego firmy działania na rzecz bezpiecznego internetu i poruszania się po portalu społecznościowym są absolutnie fundamentalne.(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu