| | |
A | A | A
Niedziela, 19 kwietnia 2015

Anna Komorowska oddała hołd więźniarkom KL Ravensbrück

  |   Anna Komorowska na uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück Anna Komorowska na uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück Anna Komorowska na uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück Anna Komorowska na uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück Anna Komorowska na uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück Anna Komorowska na uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück Anna Komorowska na uroczystościach 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück

70 lat po wyzwoleniu KL Ravensbrück Anna Komorowska oddała w niedzielę cześć ofiarom tego największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet, w tym 17 tys. zamordowanym Polkom. Małżonce prezydenta towarzyszyła pierwsza dama Niemiec Daniela Schadt.

 

- Dzisiaj, w 70. rocznicę oswobodzenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück przybywam do tego miejsca strasznych zbrodni, aby pochylić czoła przed cierpieniem tylu tysięcy ofiar narodowego socjalizmu, w tym ogromnej liczby obywatelek Polski. I pragnę z całą mocą zawołać: o tym nie można zapomnieć. My nie zapomnimy – powiedziała Anna Komorowska podczas uroczystości na terenie byłego obozu.

 

Zobacz także: Wystąpienie z okazji 70. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück - Przychodzimy jako kobiety, by oddać cześć kobietom, które tutaj były odzierane z praw i godności. Chcemy ocalić ich pamięć i oddać im cześć  – podkreśliła małżonka prezydenta Bronisława Komorowskiego. 

 

Anna Komorowska mówiła, że przez bramy obozu Ravensbrück przeszło 40 tys. Polek "zaangażowanych w pracę konspiracyjną, oświatową, nauczycielską, patriotyczną i harcerstwo".

 

Zwracając się do obecnych na uroczystości byłych więźniarek, powiedziała: Jesteście panie strażniczkami pamięci o Ravensbrück, ocalone z obozu, z piekła nienawiści i przemocy; jesteście panie najważniejszymi uczestniczkami dzisiejszej uroczystości. W uroczystości w Ravensbrück uczestniczyły 33 Polki, które przeżyły obóz.

 

Pierwsza dama przypomniała też o zbrodniczych pseudomedycznych eksperymentach przeprowadzanych w obozie przez niemieckich lekarzy na grupie 85 kobiet, z których 74 były Polkami. - Z 40 tys. wiezionych Polek oswobodzenia doczekało 8 tysięcy – wspomniała.

 

Małżonka prezydenta zaznaczyła, że obecność niemieckiej pierwszej damy jest "najlepszym dowodem na cud polsko-niemieckiego pojednania" – na przejście "od Europy mogił i zgliszczy do Europy pokoju i wolności".

 

Anna Komorowska wspólnie z Danielą Schadt oraz jedną z byłych więźniarek zasadziły różę ravensbrücką. Małżonka prezydenta zapaliła znicz przed polską tablicą pamiątkową.

 

Rano Anna Komorowska uczestniczyła we mszy św. celebrowanej przez abp. Andrzeja Dzięgę w "zellenbau" – dawnym obozowym więzieniu.

 

W obchodach uczestniczyła też minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, która wspólnie z Ambasadorem RP w Berlinie złożyła wieniec od Narodu Polskiego przed pomnikiem "Niosącej".

  

Po południu Anna Komorowska wzięła udział we wspólnym przejściu przez teren obozu z byłymi więźniarkami i młodzieżą uczestniczącą w projekcie O tym nie można zapomnieć – spotkanie z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.  Projekt realizowany przez Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Małżonka prezydenta uczestniczyła następnie w otwarciu wystawy Tajne nauczanie Polek w KL Ravensbrück - A ja właśnie przed śmiercią chcę wiedzieć jak najwięcej.


Wystawa została przygotowana przez Muzeum Stutthof we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem wystawy jest jeden z aspektów nielegalnego nurtu w życiu obozowym – tajne nauczanie, które prowadziły polskie więźniarki, a które w żadnym innym obozie koncentracyjnym nie przybrało takich rozmiarów, jak właśnie w obozie kobiecym.

 

W Ravensbrück w pobliżu miejscowości Fuerstenberg w Brandenburgii powstał w 1939 r. największy na terenie Niemiec obóz koncentracyjny dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ok. 132 tys. kobiet i 1 tys. dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy. Ponad 90 tys. z nich zamordowano lub zmarły one w wyniku głodu, chorób lub dokonywanych na nich eksperymentów medycznych. Więźniarki zmuszano do pracy w licznych podobozach. Wśród więzionych w Ravensbrück kobiet było 30-40 tys. Polek, z których wiele deportowano tam po upadku powstania warszawskiego; 17 tys. Polek zostało zamordowanych bądź zmarło. W Ravensbrück więziono też 20 tys. mężczyzn. 30 kwietnia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do obozu, w którym pozostało jedynie 2 tys. chorych więźniów. Kilka dni wcześniej Niemcy popędzili w tzw. marszach śmierci 20 tys. więźniarek na północny wschód. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu