| | |
A | A | A
Czwartek, 23 kwietnia 2015

Wizyta w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

  |   Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi Małżonki prezydentów Polski i Mołdawii z wizytą w Łodzi

W obecności pierwszych dam Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii w Pałacu Herbsta w Łodzi podpisano w czwartek porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polski i Instytutem Matki i Dziecka w Kiszyniowie.

 

- Rok temu, kiedy miałam przyjemność odwiedzić Kiszyniów, byłam w instytucie i poznałam kadrę medyczną. Wierzę, że współpraca z łódzkim instytutem będzie owocna dla obu stron. Nam pozostaje czekać na owoce tej współpracy - powiedziała Anna Komorowska. Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta RP w Republice Mołdawii

 

Margareta Timofti przypomniała natomiast, że wizyta, o której wspomniała Anna Komorowska, była związana m.in. z odwiedzinami na oddziale reumatologii, wyremontowanym przy wsparciu polskiego rządu. Wyraziła też przekonanie, że współpraca z ICZMP podniesie poziom opieki medycznej w kiszyniowskiej placówce.

 

- Jestem przekonana, że dzięki tej współpracy podniesie się poziom działalności naszego instytutu i szybciej zbliżymy się do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. To wszystko będzie dla dobra matek i dzieci w naszym kraju - powiedziała Timofti.

 

Dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach wyjaśnił natomiast, że nawiązanie współpracy z kiszyniowskim instytutem nie było przypadkowe. Podkreślił, że obie placówki są wyjątkowe nie tylko w krajowej, ale również w międzynarodowej skali.

 

- W Europie i na świecie na palcach jednej ręki można policzyć takie placówki jak Instytut Matki i Dziecka w Kiszyniowie oraz ICZMP w Łodzi. Ich wyjątkowość polega na tym, że obejmują swoimi procedurami leczniczymi zdrowie kobiety, kobiety w ciąży i dzieci do 18. roku życia - powiedział Banach.

 

Dodał, że wybór Mołdawii na partnera ICZMP miał też inne podłoże.

 

- Przez lata uczyliśmy się od najlepszych instytutów z Europy Zachodniej, a teraz mamy szansę tym doświadczeniem, które zyskaliśmy będąc w UE, dzielić się z Mołdawią - krajem, który stara się być członkiem UE. Chcemy dzielić się tym doświadczeniem i chcemy współpracować na polu działalności leczniczej i naukowej, a także wspólnie aplikować o granty w ramach partnerstwa wschodniego. Chcemy również uczyć się, bo ja zawsze wychodzę z założenia, że zawsze możemy się uczyć nawzajem od siebie. Taka współpraca jest najlepsza i dlatego taki wybór - zakończył Banach.

 

Przed podpisaniem umowy obie panie złożyły wizytę w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Pierwsze damy spotkały się z małymi pacjentami Instytutu. Z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dzieci przygotował specjalny program artystyczny. Spotkanie było okazją do rozmowy o czytelnictwie, o książkach dla dzieci. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu