| | |
A | A | A
Sobota, 9 kwietnia 2011

Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu

Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu   |   Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu Pierwsza Dama na uroczystościach w Smoleńsku i Katyniu

Na smoleńskim lotnisku Siewiernyj, w miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu, odbyły się uroczystości, którym przewodniczyła Pierwsza Dama Anna Komorowska.

Ponad 100 osób reprezentujących rodziny ofiar katastrofy zebrały się w pobliżu brzozy, o którą 10 kwietnia 2010 roku zawadził Tu-154M.


Rodziny ofiar z towarzyszącą im Małżonką Prezydenta RP Anną Komorowską w sobotę przed godz. 11 dojechały do Smoleńska. Najpierw hołd bliskim, którzy zginęli rok temu, oddali przy wraku Tu-154M. Stamtąd przeszli w pobliże brzozy.


Podczas uroczystości głos zabrała Pierwsza Dama Anna Komorowska oraz przedstawiciel rodzin. Następnie odczytane zostały nazwiska wszystkich ofiar, w chwili wyczytywania poszczególnych nazwisk zapalano znicze, z których powstał symboliczny krzyż. Zobacz także: Przemówienie Pierwszej Damy w Smoleńsku


Po odczytaniu wszystkich nazwisk odegrano żałobny hejnał, po czym duchowni różnych wyznań przystąpili do ekumenicznej modlitwy. Następnie Anna Komorowska i przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy, w tym Maciej Komorowski, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod kamieniem upamiętniającym ofiary. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości Pierwsza Dama rozmawiała z obecnymi w miejscu katastrofy przedstawicielami polskiej społeczności lokalnej.


Bliscy ofiar mieli wtedy kwadrans na osobiste modlitwy i refleksji.


Następnie pielgrzymi, wraz z Pierwszą Damą, udali się do Katynia, by uczcić pamięć pomordowanych przed 71 laty.

 

Pierwsza Dama Anna Komorowska wraz z przedstawicielami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej i Rodzin Katyńskich złożyła wieńce w rosyjskiej części Kompleksu Memorialnego.

 

Następnie na Polskim Cmentarzu Wojennym uczestnicy odmówili ekumeniczną modlitwę pod przewodnictwem ks. Mateusza Hebdy, Kapelana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


"Święty Boże, Święty nieśmiertelny Boże, dawco przebaczenia i miłośniku zbawienia ludzkiego, w pokorze ducha polecamy twemu miłosierdziu dusze spoczywających tutaj. Za życia doczesnego dobry toczyli bój, bieg ukończyli, wiary dochowali" - mówił ks. Hebda.

 

Następnie głos zabrał przedstawiciel Rodzin Katyńskich. Po czym uczestnicy uroczystości odmówili modlitwę "Ojcze nasz".


Potem Anna Komorowska i przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym m.in. Maciej Komorowski złożyli wieńce, po czym po raz drugi rozbrzmiał w Katyniu Dzwon Pamięci. Uroczystość zakończyło odegranie "Śpij, kolego".

 

(PAP)
 

 

Poleć znajomemu